Zamknij X

Anna Gembicka o 'Polskim Ładzie': To jest nasza recepta na kryzys

2021-05-24 13:03:46, Q4.pl

To jest nasza recepta na kryzys związany z pandemią koronawirusa – tak o „Polskim Ładzie” mówiła dziś wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka. Dziś odbył się briefing prasowy poświęcony rządowemu programowi.

Chcemy zaproponować Polakom swego rodzaju umowę społeczną. Chcemy zaproponować pewne zmiany, myślę, ze przez wielu Polaków oczekiwane od wielu, wielu lat – przekonywała dziś Anna Gembicka.

Jak przypominała wiceminister, Polski Ład to szereg programów ukierunkowanych na przezwyciężenie kryzysu spowodowanego światową pandemią. Jednak nie tylko. Wśród proponowanych przez rząd założeń znalazł się tez postulat zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 7% PKB.

Pandemia pokazała też pewne słabości służby zdrowia – wskazywała Anna Gembicka - W związku z tym chcemy postawić przede wszystkim na inwestowanie w kapitał ludzki. W tych wszystkich, dzięki którym mogliśmy tę pandemię przetrwać: lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych.

Jak podkreślała, plany rządu obejmują także wzrost nakładów na inwestycję w infrastrukturę szpitalną, oraz cyfryzację systemu ochrony zdrowia. Pandemia unaoczniła bowiem, że systemy informatyczne mogą radykalnie usprawnić obsługę i leczenie pacjenta, jednocześnie odciążając system, czego przykładem są e-skierowania i e-recepty.

Kolejną grupą postulatów zawartych w założeniach „Nowego ładu” są te, dotyczące zmian w opodatkowaniu. Rządowe założenia mówią o podwyższeniu kwoty wolnej od opodatkowania do 30 tysięcy złotych, oraz podwyższeniu pierwszego progu podatkowego do 120 tysięcy złotych. Na „celowniku” znalazły się też „umowy śmieciowe”, które zdaniem wielu pozostają wciąż palącym problemem na rynku pracy.

Kolejna kwestia to ogromne inwestycje – mówiła dziś wiceminister Gembicka – To są inwestycje drogowe, już od jakiegoś czasu realizowane, w dużym stopniu chociażby przez Fundusz Dróg Samorządowych; inwestycje kolejowe, inwestycje w żłobki, w przedszkola, sieci wodnokanalizacyjne. To wszystko czego, tak naprawdę potrzebujemy na co dzień.

Anna Gembicka podkreślała jednocześnie, ze wiele założeń rządowego planu dotyczy, bliskiego jej, rolnictwa. Wśród propozycji zmian znalazło się na przykład uwolnienie Rolniczego Handlu Detalicznego, czy likwidacja absurdalnych, jej zdaniem, przepisów takich jak konieczność zrzeczenia się gospodarstwa przez rolnika, który decyduje się przejść na emeryturę.

Zmiany mają dotyczyć także uproszczenia procedur administracyjnych i cyfryzacji tego sektora gospodarki.

Polski ład to jest ogromny program, bardzo wiele reform, ponad 130 stronicowy dokument, w którym proponujemy nowe rozwiązania, które przełożą się na wyższe zarobki, które przełożą się na wsparcie rodzin, wsparcie rolników. Mamy nadzieję, że ten program spotka się z pozytywnym przyjęciem – podsumowała Anna Gembicka.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz