Jak złagodzić uczulenie na słońce?

2021-04-23 07:34:29, Artykuł partnera

Idealna opalenizna to dla wielu osób wyznacznik udanych wakacji. Choć przebywanie na słońcu jest dla nas korzystne (m.in. wspomaga syntezę witaminy D, poprawia samopoczucie), ma także swoje złe strony. Oprócz niebezpiecznych poparzeń słonecznych, które mogą prowadzić do rozwoju czerniaka, pod wpływem działania promieni słonecznych może pojawić się uczulenie na słońce. Jednymi z pierwszych objawów zwiastujących jego obecność są wysypka, alergia. Dowiedz się, w jaki sposób je rozpoznać i złagodzić jego symptomy.

Uczulenie na słońce – częsty problem skórny

Uczulenie na słońce to specyficzny rodzaj alergii, w której czynnikiem drażniącym są promienie słoneczne. Okazuje się, że na ten rodzaj fotodermatozy może cierpieć nawet co 10 mieszkaniec Polski, a w szczególności dzieci, których skóra nie posiada jeszcze odpowiedniej ilości melaniny. Warto pamiętać, że uczulenie na słońce nie jest tym samym, co oparzenie słoneczne. Oparzenie słoneczne to reakcja skórna występująca u zdrowej osoby, wywołana zbyt długą ekspozycją skóry na działanie promieni słonecznych. Z kolei alergia słoneczna występuje nawet przy niewielkiej dawce promieniowania słonecznego na skórę.

Przyczyny uczulenia na słońce

Uczulenie na słońce to fotodermatoza, która nie posiada jednej przyczyny warunkującej jej obecność. Możemy wyróżnić:

  • fotodermatozę o charakterze idiopatycznym – w tym przypadku nie wiadomo, co stanowi alergen, który pod wpływem promieniowania UV wywołuje reakcję uczuleniową. Najczęściej występuje u małych dzieci w okresie wiosennym podczas częstszych kontaktów ze słońcem po zimie;
  • fotodermatozę o charakterze metabolicznym – to alergia na słońce związana z zaburzeniami metabolizmu, może wynikać także ze schorzeń, które potęgują wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Może to być np. trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, albinizm, porfirie;
  • fotodermatozę o charakterze egzogennym (fototoksycznym) – alergia pojawia się w wyniku interakcji pomiędzy promieniowaniem słonecznym a przyjmowanymi lekami, kosmetykami czy zażywanymi ziołami.

Najczęstszą przyczyną uczulenia na słońce są reakcje fototoksyczne. Substancje, które najczęściej wywołują reakcję alergiczną, to: 

  • dziurawiec;
  • niektóre z olejków eterycznych (lawenda, cedr);
  • piżmo;
  • obecny w kosmetykach retinol;
  • leki: przeciwdepresyjne, antybiotyki, stosowane w zaburzeniach rytmu serca, niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Wysypka, alergia – objawy uczulenia na słońce

Prawidłowe rozpoznanie uczulenia na słońce pozwala na szybką reakcję, a także rozpoczęcie właściwego leczenia. Świadomość tego, w jaki sposób objawia się uczulenie na słońce, jest bardzo istotna, gdyż będziemy w stanie odróżnić je od jednorazowego poparzenia słonecznego i zaczniemy w odpowiedni sposób chronić skórę przed kolejnym kontaktem z promieniami słonecznymi. 

Charakterystyczna wysypka, alergia i zaczerwienienie skóry to jedne z typowych, choć nie jedynych objawów. Zalicza się do nich także:

  • silny świąd;
  • pieczenie skóry;
  • opuchliznę;
  • łuszczenie się naskórka;
  • przebarwienia;
  • w poważniejszych przypadkach także grudki i pęcherzyki na skórze.

Objawy uczulenia na słońce pojawiają się zwykle w przeciągu 12-24 godzin od kontaktu ze słońcem, choć w niektórych przypadkach mogą stać się zauważalne już po kilku minutach. Zmiany pojawiają się przede wszystkich w miejscach, w których skóra jest odsłonięta, a więc na ramionach, przedramionach, twarzy, szyi czy dekolcie. 

Uczulenie na słońce – jak sobie z nim radzić?

W przypadku alergii na słońce przede wszystkim warto zapobiegać wystąpieniu objawów. Ze względu na to, że kontaktów ze światłem słonecznym nie da się całkowicie uniknąć, warto stopniowo przyzwyczajać do niego skórę. Aby zapobiec alergii, warto stosować krem ochronny z odpowiednio wysokim filtrem, szczególnie w okresie letnim, kiedy działanie promieni słonecznych jest najsilniejsze. Pamiętaj także o odpowiednim nakryciu głowy oraz przewiewnych ubraniach, które będą zasłaniać ręce i nogi. W leczeniu alergii słonecznej pomocna będzie również odpowiednia dieta bogata w przeciwutleniacze, które blokują działanie wolnych rodników. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz