Zapora w Siarzewie. Głos na 'tak' z regionu

2021-03-15 12:44:50, Q4.pl

Podpisany przez marszałka Piotra Całbeckiego apel do premiera o uwzględnienie zagospodarowania dolnej Wisły i budowy stopnia wodnego w Siarzewie w opracowywanych obecnie przez rząd strategicznych dokumentach programowych nowej perspektywy jest konkluzją dzisiejszego (15 marca) spotkania konsultacyjnego online z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, parlamentarzystów, samorządowców i ekspertów.

Jesteśmy obecnie w momencie planowania polityki rozwoju Polski na wiele lat. Uważamy, że problematyka gospodarki wodnej i gospodarczego wykorzystania polskich rzek, zwłaszcza Wisły, oraz związane z tym przedsięwzięcia powinny zostać zapisane w dokumentach programowych, w tym w Krajowym Planie Odbudowy. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie – projekt, dla którego została już wydana decyzja środowiskowa – to inwestycja korzystna z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego, istotna dla polskiego rolnictwa i systemu transportowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyło 500 osób (setka zalogowanych, z możliwością zabierania głosu), w tym m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, która jest też pełnomocnikiem rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, i poseł Jan Krzysztof Ardanowski (który był inicjatorem spotkania i apelu) oraz samorządowcy i przedstawiciele środowisk naukowych i ekologicznych, w tym interesariusze spoza naszego regionu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się towarzyszący spotkaniu czat, który zdominowały rzeczowe uwagi i komentarze z wyrazami poparcia. „Podpisuję się pod apelem. (…) Łańcuchy dostaw biegnące przez porty bałtyckie coraz częściej natrafiają na wąskie gardła w korytarzach transportu drogowego i kolejowego, dlatego użeglowienie dolnej Wisły pozwoli na zwiększenie efektywności łańcuchów dostaw. W związku z planami utworzenia w naszym województwie węzła logistycznego Bydgoszcz (z platformą multimodalną w Solcu Kujawskim) mamy szansę stworzyć wyjątkowe warunki dla dalszych inwestycji w infrastrukturę logistyczną naszego regionu” – napisał na czacie prof. Rafał Haffer, kierownik Katedry Logistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

„Podkreślam wagę szeroko rozumianej gospodarki wodnej i aktywizacji gospodarczej Wisły, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa powodziowego, zabezpieczenia zasobów wodnych dla całej środkowej Polski, poprawy potencjału środowiskowego (rewitalizacji) oraz zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Proponowany projekt zagospodarowania Wisły cechuje się bardzo dużą opłacalnością i przyniesie jednoznacznie pozytywne skutki społeczno-gospodarcze dla całego kraju. Pozwoli nie tylko na przywrócenie transportu wodnego na dużą skalę, ale także będzie stanowił impuls dla rozwoju stoczni rzecznych, pozwoli na rozwój logistyki, a nowy korytarz infrastrukturalny na bazie stopnia w Siarzewie sprzyjać może realizacji drogi S10 oraz kolei dużych prędkości. [Projekt] sprzyjać będzie produkcji rolnej oraz rozwinie turystykę wodną. (…) Polska stoi także przed realizacją najnowszych wyzwań rozwojowych formułowanych z poziomu Unii Europejskiej w zakresie Zielonego Ładu, transformacji energetycznej oraz wdrażania rozwiązań na rzecz zeroemisyjności” – czytamy w przyjętym przez aklamację apelu do premiera Mateusza Morawieckiego, który w imieniu wszystkich uczestników spotkania kieruje do szefa rządu gospodarz naszego województwa. 

inf. prasowa UMWKP/fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz