Wisła wzbiera, sytuacja jest jednak stabilna

2021-03-05 14:40:32, Maciej Kowalczyk

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało wczoraj ostrzeżenie dla odcinka dolnej Wisły. Poniżej stopnia wodnego mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze - informowali hydrolodzy. Sytuacja we Włocławku jest jednak stabilna.

Ostatnie roztopy spowodowały podwyższenie poziomu wody na wielu polskich rzekach. Nie inaczej jest na Wiśle. IMGW w wydanym wczoraj ostrzeżeniu informował o możliwym przekroczeniu stanów ostrzegawczych na rzece poniżej stopnia wodnego we Włocławku.

Rzeczywiście, poziom wody jest wyraźnie wyższy niż jeszcze kilka dni temu. Póki co jednak stan ostrzegawczy na rzece we Włocławku nie został przekroczony. Wczoraj wzrósł on wyraźnie i wieczorem, według danych IMGW, sięgnął poziomu 469 centymetrów. Rano włocławski wodowskaz wskazywał 459 centymetrów (stan ostrzegawczy wynosi 600 cm).

Choć poziom wody jest niższy niż się spodziewano (ostrzeżenie obowiązuje do dziś, do godziny 15:00), podniesienie się stanu wody widać gołym okiem. Podtopione zostały nieużytki na prawym brzegu rzeki, na lewym woda „wkroczyła” na tereny rekreacyjne przy przystani na ulicy Piwnej. Na wypadek dalszego podnoszenia się stanu wody i zwiększenia przepływów, już wczoraj zabezpieczono pływającą scenę przy bulwarach.

Spodziewamy się, że przepływ w granicach 2600 – 2800 m3/s będzie przemieszczał się przez Włocławek jeszcze przez kilkadziesiąt godzin. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, ze w Kempie Polskiej i Wyszogrodzie stany ostrzegawcze są przekroczone, jednak widzimy tendencję malejącą – za kilkanaście godzin ta woda powoli zacznie się zmniejszać. Jednak przez następne dni będzie pozostawała w stanach wysokich – przewiduje Janusz Majerski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM we Włocławku.

Powodów do niepokoju więc nie ma, choć nie oznacza to, że rosnący poziom wody nie pozostaje bez wpływu na nasze bezpieczeństwo. Janusz Majerski apeluje o niezbliżanie się do brzegu Wisły. Szybki nurt rzek w obecnych warunkach, stanowi poważne ryzyko w sytuacji, gdybyśmy przez przypadek znaleźli się w wodzie.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz