Jesień i zima to czas, kiedy pomoc osobom bez dachu nad głową staje się jeszcze ważniejsza niż w pozostałych miesiącach. Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) co roku włącza się w inicjatywy mające na celu wspieranie służb w niesieniu pomocy bezdomnym. Przedstawiciele szesnastu instytucji odebrali dziś (15 lutego) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego łącznie 200 chroniących przed zimnem kurtko-śpiworów, które przekażą potrzebującym. Zakup możliwy był dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Pragnę podziękować wszystkim państwu za wielkie serce, które na co dzień okazujecie potrzebującym, wypełniając misję świętego brata Alberta. Dziękuję za to, że wyciągacie do nich rękę, zwyczajnie z potrzeby serca i dostrzegacie w nich człowieka – zwracał się do przedstawicieli instytucji marszałek Piotr Całbecki.
Kurtko-śpiwór to okrycie wierzchnie łączące w sobie kurtkę i śpiwór. Został wyprodukowany z wodo- i wiatroszczelnej tkaniny odpornej na pleśń z ocieplanym polarem. Kurtkę można traktować jako zwykłe okrycie wierzchnie, a dolną część – odpinany śpiwór – zakładać tylko do snu. Kombinezon ma kilka obszernych kieszeni oraz długie ściągacze z polaru, które zastępują rękawiczki.
Kurtko-śpiwory dla bezdomnych odebrali przedstawiciele 16 instytucji z regionu:
- schroniska dla bezdomnych w Świeciu – 10 kurtko-śpiworów
- miejskiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Toruniu – 10 kurtko-śpiworów
- Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Zarządu Miejsko-Gminnego w Grudziądzu – 8 kurtko-śpiworów
- Koła Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – 10 kurtko-śpiworów
- Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Bydgoszczy – 10 kurtko-śpiworów
- parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy – 10 kurtko-śpiworów
- Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Inowrocławiu – 10 kurtko-śpiworów
- Brodnickiego Centrum Caritas - schronisko dla osób bezdomnych w Brodnicy – 8 kurtko-śpiworów
- Stowarzyszenia Jesień w Koronowie (powiat bydgoski) – 8 kurtko-śpiworów
- Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilnie – 8 kurtko-śpiworów
- Caritas Diecezji Włocławskiej we Włocławku – 8 kurtko-śpiworów
- straży miejskiej w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu i we Włocławku – łącznie 100 kurtko-śpiworów.
Kurtko-śpiwory powstały ramach projektu „Ciepłe serce” realizowanego przez Fundację Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy w partnerstwie z marką odzieżową Volcano z Osielska w powiecie bydgoskim.
W podziękowaniu za wsparcie kampanii dobroczynnej marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski otrzymali od państwa Magdaleny i Sławomira Dworskich złoty i platynowy certyfikat.
Ludzie zostali skazani na czynienie dobra – jest to najbardziej szlachetne skazanie, jakie można wyobrazić sobie w stosunku do drugiego człowieka. Historia śpiworów zaczęła się w Fundacji Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Obserwując działania państwa Magdaleny i Sławomira Dworskich możemy dostrzec jak bezinteresownie człowiek może czynić dobro – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Zjawisko bezdomności w Kujawsko-Pomorskiem
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce pozostaje bez dachu nad głową ponad 30 tysięcy osób, w Kujawsko-Pomorskiem nieco ponad 1,5 tysiąca. Większość to mężczyźni (ponad 85 proc.); połowa ma 41-60 lat, blisko jedna trzecia ponad 60; 1,5 proc. legitymuje się wyższym wykształceniem. Przyczyny bezdomności są od lat te same: eksmisja, konflikty rodzinne, uzależnienie, przemoc domowa, bezrobocie, zadłużenie, choroba i niepełnosprawność, odbywanie kary więzienia.
W województwie kujawsko-pomorskim w 2020 roku funkcjonowało 26 placówek udzielających pomoc bezdomnym, które dysponowały miejscami na łącznie ponad 1200 osób, w tym:
- 18 schronisk, w tym 4 z usługami opiekuńczymi na terenie Włocławka, Grudziądza, Chełmży (powiat toruński) i Koronowa (w powiecie bydgoskim)
- 4 noclegownie
- 4 ogrzewalnie.
Mamy też 29 jadłodajni, z których 24 działają w trybie całorocznym, a 5 sezonowo (w okresie jesienno-zimowym).
(Informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego + fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)
Komentarze (0)