
Zastanawiająca nazwa może dać do myślenia. Jednak przedmiot ten spotykamy w każdym sklepie budowlanym, który posiada zróżnicowaną ofertę narzędzi, które służą do pomiarów. Czym to jednak jest?
Jak zbudowane są suwmiarki?
Podstawowymi elementami suwmiarki jest prowadnica oraz suwaka. Właśnie od niej pochodzi cała nazwa narzędzia. Oprócz nich wbudowane są tam elementy pomiarowe takie jak szczęk oraz głębokościomierz. W zależności od rodzaju urządzenia rozróżnia się inne suwmiarki. Suwmiarki noniuszowe posiadają specjalistyczną podziałową kreskę, która znajduje się na prowadnicy. Ma ona również noniuszem, który zlokalizowany jest na suwaku. Noniuszem nazywamy pomocniczą podziałkę, która zwiększa dokładność odczytania na głównej podziałce kreskowej. Suwmiarki zegarowe mają odpowiednią listwę zębatą na prowadnicy. Dodatkowo posiadają czujnik zegarowy.
Są one odpowiednie, gdy chcemy przeprowadzić pomiary kontrolne porównawcze. Zawiera ona wskazówkę, która pokazuje różnice pomiędzy danymi wynikami pomiarów. W zależności od modelu suwmiarki zegarowej jeden obrót wskaźnika to jednostka dziesiętna lub setna milimetra. Wyróżniają się one bardzo dużą dokładnością nawet do 0,01 mm. Suwmiarki elektroniczne mają naklejone na prowadnicy liniały pojemnościowe oraz elektroniczne wskaźniki cyfrowe. Charakteryzują się wygodnym oraz prostym odczytaniem pomiaru. Wszystko można zobaczyć na dołączonym wyświetlaczu. Dostępne miary to cale bądź milimetry. W suwmiarkach elektronicznych możemy wyróżnić również kształt powierzchni pomiarowych, które są używane do mierzenia zewnętrznego, wewnętrznego lub mieszanego. Są to między innymi rozstaw, głębokość oraz wysokość. Oprócz tych podstawowych możemy znaleźć również suwmiarki specjalne. Służą one na przykład do mierzenia kanałów oraz pomiaru grubości zębów kół zębatych.
Metodyka pomiaru suwmiarkami
Prawidłowe trzymanie suwmiarki noniuszowej polega na złapaniu jej w taki sposób, aby kciuk znajdował się na dźwigni kontrolnego suwaka. Odpowiada on za mechanizm ruchomej szczęki pomiarowej. Mierzony przez nas przedmiot umieszczamy pomiędzy szczękami pomiarowymi. Przez lekki ruch kciukiem dociskamy element. Wynik pomiaru odczytujemy ze skali stałej, zaś wymiar dokładny zobaczymy na liniach skali dokładnej, która umieszczona jest na noniuszu. W przypadku suwmiarek noniuszowych wynik milimetrowy możemy odczytać ze skali stałej.
Dokładny wynik ujrzymy na odpowiednim zegarze. Suwmiarki elektroniczne obsługujemy najłatwiej, wynik dostępny będzie na wyświetlaczu. Nie ma konieczności wyliczania go samemu. Dodatkowo suwmiarka dobrej jakości powinna sama odczytać wynik wykrywając ruch suwaka. Pracuje ona na tych samych przeliczeniach co suwmiarka analogowa, która zawiera noniusz. Elektronicznych suwmiarek powinniśmy używać w temperaturach pokojowych z niską wilgotnością powietrza. Jest to spowodowane elementami elektrycznymi, które muszą pracować w odpowiednich warunkach. Należy uważać na ewentualne wstrząsy, zalania oraz upadki. Są one narażone na wilgoć oraz pył, które są w stanie zepsuć mechanizm suwmiarki.
Pełną ofertę narzędzi pomiarowych w tym suwmiarek tylko najlepszych producentów znajdą Państwo w sklepie Artykuły Techniczne pod adresem https://artykulytechniczne.pl/suwmiarki.html
Komentarze (0)