Urząd Miasta walczy o czyste powietrze we Włocławku

2021-01-22 09:42:55, Q4.pl

W trakcie trwającego sezonu smogowego, Urząd Miasta we Włocławku cały czas stara się zwiększyć świadomość mieszkańców odnośnie jakości powietrza, którym oddychają. A także zwrócić uwagę na to, czym włocławianie palą w piecach, oraz jak mogą pozbyć się starych, nieekologicznych źródeł ogrzewania.

Program miejskich dotacji na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła i kotłów już w ubiegłym roku zaowocował podpisaniem 37 umów z beneficjentami, na łączną kwotę 148 tys złotych. Urząd Miasta już teraz zapewnia, że program będzie kontynuowany także w tym roku, a nabór wniosków o dotację rozpocznie się w lutym.

Ratusz wyraźnie zaznacza, że ich głównym celem jest skupienie się na tych obszarach gminy, które mają największy wpływ na jakość powietrza, w tym negatywnym stopniu. We Włocławku jest to Michelin, oraz Zawiśle.
Już w 2018, w ramach akcji EKOpiec, kiedy to miasto otrzymało promesę na 150 tys złotych, udało się wymienić 64 piece na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Dwa lata później, z budżetu miejskiego, wymieniono 38 kolejnych.

Nad kontrolowaniem emisji w naszym mieście czuwa także Straż Miejska. W ramach programu eko-patrol, municypalni zajmują się monitorowaniem i poszukiwaniem źródeł niskich emisji czy wykonują badania próbek odpadów paleniskowych.

Programy rządowe, czy programy miejskie opierają się przede wszystkim na zrozumieniu przez mieszkańców z czym one się wiążą i jak mogą polepszyć nasze wspólne środowisko. Polityka informacyjna, oraz uświadamianie mieszkańców sprawia, że skorzystanie z dotacji nie jest takim problemem, jak może się wydawać – mówi Maciej Jagieła z włocławskiego Ratusza

Komentarze (1)


Artur (2021-01-22 14:30:39) Zgłoś do moderacji
bardzo dobrze, że walczą o czyste powietrze, żeby jeszcze mieszkańcy zaczęli wspólnie o nie walczyć to zagwarantuje nam sukces.. ja ze swojej strony już : - wymieniłem kopciucha na ekologiczny kocioł EEI PELLETS od Kostrzewy (bardzo polecam, właściwie bezobsługowy i bezawaryjny) - zamieniłem starego diesla w garażu na rower i komunikację miejską. Polecam wszystkim zaczęcie zmian od swojego "podwórka" !

Dodaj swój komentarzFatal error: Uncaught exception 'ErrorException' with message 'file_put_contents(): Only 0 of 174 bytes written, possibly out of free disk space' in /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php:91 Stack trace: #0 [internal function]: Kohana_Core::error_handler(2, 'file_put_conten...', '/home/maciekq4/...', 91, Array) #1 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php(91): file_put_contents('/home/maciekq4/...', '\n2023-03-21 22:...', 8) #2 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log.php(184): Kohana_Log_File->write(Array) #3 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/session.php(378): Kohana_Log->write() #4 [internal function]: Kohana_Session->write() #5 {main} thrown in /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php on line 91