Babciom i dziadkom nie tylko w dniu ich święta

2021-01-21 09:55:08, Q4.pl

Babcie i dziadkowie – osoby bardzo ważne w naszym życiu. Dziś coraz częściej łamią stereotypy związane z wiekiem – pracują, są wolontariuszami, biorą udział w warsztatach teatralnych i kursach językowych, korzystają z komputera, wstępują w związki małżeńskie.

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka blisko 520 tysięcy osób w wieku 60 plus, co stanowi 25 proc. ludności regionu. Ze statystyk wynika, że dzisiejsi 65-latkowie mają przed sobą średnio 18 lat życia. 335 mieszkanek i mieszkańców Kujaw i Pomorza ma 100 i więcej lat. 353 mężczyzn i 213 kobiet w wieku 60 plus zawarło w 2019 roku związek małżeński (informacje za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy).
 
Potrzeby seniorów są różne, tak jak różni są sami seniorzy. Uwzględniają to nasze propozycje dla tej grupy wiekowej – te istniejące i te, które przygotowujemy. Dążymy do stworzenia wielopoziomowego spójnego systemu wsparcia, obejmującego wszystkich, którzy tego wymagają, w takiej formule i w takim zakresie, w jakim jest im to niezbędne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
 
Prawie co trzeci mieszkaniec województwa jest w wieku senioralnym. Dlatego od kilku lat prowadzone są programy wsparcia dla osób starszych i ich rodzin, na które składają się między innymi domy dziennego pobytu, kluby seniora, szczepienia przeciw zakażeniom pneumokokowym i badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej, środki dla organizacji pozarządowych na realizację projektów adresowanych do osób starszych, szkolenia językowe i komputerowe oraz marszałkowski program teleopiekuńczy. 
 
 
(Informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz