W ratuszu podsumowano rok 2020

2021-01-12 15:33:09, Q4.pl

Inwestycje w obszarze rewitalizacji, przygotowanie projektów infrastrukturalnych i transportowych – to tylko niektóre spośród zagadnień poruszonych dziś na konferencji we włocławskim ratuszu. Prezydent Marek Wojtkowski podsumował rok 2020.

Ten rok był trudny i nieprzewidywalny. Od marca wprowadzono w Polsce bardzo wiele ograniczeń, z lockdownem włącznie. My jako przedstawiciele samorządu terytorialnego odczuliśmy to w sposób szczególny, mogę powiedzieć, że byliśmy na pierwszej linii frontu. Wiele ograniczeń, w tym finansowych, dotknęło nas w sposób bezpośredni – mówił Marek Wojtkowski.

Jak przekonuje prezydent, pomimo ograniczeń związanych z ekonomicznymi kosztami pandemii, udało się zrealizować zamierzone cele inwestycyjne i przygotować kolejne, które będą realizowane w najbliższych latach.

Mimo wielu ograniczeń i obostrzeń udało nam się zrealizować wiele inwestycji w różnych sferach działalności miasta. Ponad 130 milionów złotych (na wydatki inwestycyjne – przyp.red.) mieliśmy zapisanych w budżecie. Oczywiście wykonanie jest troszeczkę niższe, ale jest to sytuacja normalna.

Podczas wtorkowej konferencji wielokrotnie mowa była o działaniach miasta podejmowanych w obszarze rewitalizacji. Chodzi tu zarówno o projekty dotyczące dofinansowania dla podmiotów funkcjonujących w tym obszarze.

Przykładem są choćby środki przeznaczone na dofinansowanie remontów kamienic. Jak dotąd na remonty nieruchomości prywatnych w SSR wydatkowano ogółem 5,5 miliona złotych (środki miasta i właścicieli nieruchomości). Realizowano też inne działania zaplanowane w centrum miasta. Wymienić tu można choćby powstanie kolejnego, z zaplanowanych sześciu, murali, w strefie rewitalizacji. Mural „Esencja Miasta” powstały na ścianie budynku przy ulicy Wojska Polskiego 3, nawiązuje do tradycji włocławskiego fajansu.

Skoro już o włocławskim fajansie mowa, rok 2020 przybliżył nas do powstania interaktywnego Centrum Fajansu. Przypomnijmy, ze miasto zdecydowało się na zakup nieruchomości po Banku Gdańskim, położonej u zbiegu Królewieckiej i Żabiej. To tam właśnie ma powstać placówka przybliżająca historię „włocławków”.

Jeśli dodamy do tego już prowadzone prace nad powstaniem Centrum Wsparcia Społecznego przy ulicy Brzeskiej, czy tez rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie kwartału: Brzeska, Cyganka, 3 Maja, Żabia, staje się jasnym, że projekt rewitalizacji pozostaje wciąż jednym z priorytetów ratusza.

Rok 2020 przyniósł też powiększenie obszaru miasta o 70 hektarów leśnych terenów należących uprzednio do Gminy Włocławek (finalnie grunty włączono do Włocławka 1 stycznia). Na tym terenie ma powstać alternatywna droga dojazdowa do Michelina. To jeden z kilku projektów dotyczących infrastruktury transportowej przygotowanych do realizacji, lub już realizowanych. Wśród nich znajduje się przebudowa Alei Jana Pawła II ( tu trwają już prace nad ciągiem pieszo-rowerowym), czy też trwająca budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP/PKS.

Jeśli mówimy o miejskich inwestycjach zrealizowanych w roku 2020, wśród tych, które odbiły się najgłośniejszym echem wśród mieszkańców, były odkryte baseny na Słodowie i otwarty po sąsiedzku skatepark. Jak podkreślał Marek Wojtkowski obie te inwestycje spotkały się za bardzo dobrym odbiorem ze strony mieszkańców.

Wybudowaliśmy trzy baseny, do dyspozycji mieszkańcy otrzymali też parking. Koszt całej inwestycji to 3,5 miliona złotych. Bardzo się cieszę, że udało się to zrealizować w tak ekspresowym tempie. Była to pełnia sezonu (…) a mieszkańcy mogli już z tych basenów korzystać – przypominał prezydent. 

Wśród najważniejszych inwestycji realizowanych w roku 2020 prezydent wymienił tez te związane z edukacją, czy też realizacją propozycji wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz