
Co oznacza skrót BIK? Czy raport instytucji wpływa na zdolność kredytową? Dane zbierane przez BIK w prosty sposób pokazują jak kredytobiorca podchodzi do obowiązku spłaty rat. Wszystkie opóźnienia w płatności mają wpływ na scoring BIK i to czy kredyt zostanie udzielony. Dlaczego instytucja gromadzi Twoją historię kredytową? Dowiedz się kto i kiedy zwraca uwagę na to, jak spłacasz swoje kredyty!
Co to jest BIK?
Biuro Informacji Kredytowej to instytucja działająca na mocy ustawy o Prawie bankowym z 29 sierpnia 1997 roku, a dokładnie na podstawie art. 105 ust. 4., której celem jest zbieranie i udostępnianie danych o historii kredytowej i klientach banków, pozabankowych firm pożyczkowych i SKOK-ów. BIK gromadzi dane na temat spłat pożyczek i stanowi jedną z największych baz danych kredytobiorców w kraju. Organ ten współpracuje z największymi bankami na rynku oraz z ponad 70 instytucjami pozabankowymi.
Aktualnie w bazie BIK figuruje blisko 159 mln rachunków powiązanych z historią kredytową 25 mln Polaków. Co ciekawe ponad 90% zebranych przez BIK informacji ma status pozytywny, co oznacza, że kredyty w większości są spłacane w terminie, bez opóźnień.
Dane przekazywane BIK
Dane do BIK spływają z instytucji finansowych, które przekazują wszystkie informacje o udzielanych kredytach, nawet w przypadku pożyczek udzielanych bez sprawdzania BIK, których specyfika opisana jest na stronie https://pozyczkaportal.pl/pozyczki-chwilowki-bez-bik/ informacje o kredytobiorcy są wysyłane do bazy danych. Biuro Informacji Kredytowej zbiera i przekazuje dane instytucji kredytującej w celu weryfikacji historii, po wcześniejszym wyrażeniu zgody na udostępnienie danych przez klienta. Instytucja swym działaniem ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiemu systemowi finansowemu.
Są to szczegółowe dane na temat jego rzetelności w spłacaniu różnego rodzaju zobowiązań:
- kredytów na zakup towarów, usług i papierów wartościowych,
- kredytów niecelowych i studenckich,
- kredytów mieszkaniowych,
- kredytów odnawialnych,
- kredytów pracowniczych,
- karty kredytowej lub debetowej,
- limitu debetowego w ROR,
- kredytów poręczonych.
Co to jest raport BIK?
Raport BIK jest zestawieniem danych opisujących historię płatności rat zaciągniętych kredytów. Każdy kredytobiorca ma możliwość sprawdzenia swojego statusu w Biurze Informacji Kredytowej i poznania swojego scoringu BIK, po złożeniu wniosku o jego udostępnienie. Szczegółowe dane zbierane od różnych instytucji, a przedstawione za pomocą wskaźników w prosty i przejrzysty sposób informują o:
- historii kredytowej,
- obecnych kredytach,
- postępie w spłatach,
- scoringu BIK.
Osoby zainteresowane swoim statusem w BIK, mogą sprawdzić wynik wraz rozbudowanym raportem przedstawiającym historię kredytową, za niewielką opłatą. Jednorazowy raport kosztuje 39 zł, półroczny dostęp do danych BIK 99 zł.
Sprawdzanie historii kredytowej
Dostęp do wspomnianego raportu BIK posiadają instytucje kredytujące, jak również osoby indywidualne chcące zweryfikować swój status w bazie danych. Dla banków i firm pożyczkowych historia kredytowa ich klienta jest informacją o jego systematyczności w spłacaniu rat kredytów, a więc jedną z ważniejszych cech, branych pod uwagę podczas rozpatrywania wniosków. Wskaźnik ten jest ważniejszy dla banków, które przykładają większą wagę do pozytywnego scoringu BIK. Szczegółowe instrukcje jak uzyskać raport BIK dostępne są tutaj https://pozyczkaportal.pl/raport-bik-historia-kredytowa/
Pożyczkodawcy, inaczej parabanki, również sprawdzają status osób wnioskujących w BIK, jednak często udzielają kredytów nawet tym klientom z negatywnym wynikiem. Słaby wynik w BIK wynika z nieregularności w spłatach lub braku spłat rat, jednak nie przekreśla szansy na otrzymanie kredytu. Mimo to klienci często szukają możliwości wyczyszczenia BIK.
Usuwanie danych z BIK
O kasowaniu informacji z BIK myślą zazwyczaj osoby posiadające negatywny wynik, a niewiedza konsumentów na temat działania bazy danych, jest wykorzystywana przez oszustów oferujących kasowanie negatywnej historii. Konkretne informacje z bazy danych Biura Informacji Kredytowej mogą zostać usunięte tylko przypadkach wskazanych w ustawie:
- Odwołanie przez osobę, której dane dotyczą zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe).
- Upływ 5-letniego terminu przetwarzania danych klienta bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania.
- Dane wprowadzone do systemu BIK są przez pomyłkę lub błędnie.
W żadnym innym przypadku nie istnieje możliwość usunięcia danych z bazy, nie warto więc wierzyć firmom oferującym podobną usługę. Warto pamiętać, że wynik w BIK nie decyduje ostatecznie o decyzji kredytowej, a stanowi raczej wskazówkę dla kredytodawcy. Zależnie od polityki firmy, kredyt może zostać udzielony mimo niskiego wyniku.
Wpływ historii spłaty zobowiązań na zdolność kredytową
Informacje zbierane i udostępniane przez BIK stanowią o historii kredytowej klienta i są tylko elementem tworzącym zdolności kredytowej. Ubiegając się o kredyt na wysoką kwotę, należy mieć na względzie, że każda informacja ma duże znaczenie. Niski wynik spowodowany zaległościami w ratach może zostać poprawiony, jednak warto dbać o jego stan na bieżąco - nie doprowadzać do zaległości w zobowiązaniach.
Zdolność kredytowa jest oceniana na podstawie różnych czynników, nawzajem na siebie oddziaływujących: dochodów i wydatków, ilości i wysokości rat oraz historii kredytowej. Historia kredytowa nie przekłada się bezpośrednio na decyzję o udzieleniu kredytu - proces weryfikacji zdolności jest nieco bardziej skomplikowany i zazwyczaj wymaga indywidualnej oceny.
Fakt, że banki nie podejmują decyzji jedynie w oparciu o historię kredytową, nie powinien powodować, że zapomnimy o przeszłości kredytowej. Tak czy inaczej warto zadbać o pozytywną historię kierując się radami specjalistów dostępnymi tutaj: https://www.bik.pl/poradnik-bik/jak-poprawic-swoja-zdolnosc-kredytowa Podobne działania wpłyną na możliwość kredytowania na wyższe kwoty i przychylniejsze spojrzenie banku na nasz wniosek.
Czy kredyt bez sprawdzania BIK jest możliwy?
Gdy staramy się o wysoki kredyt, z dużą liczbą rat, możemy być pewni, że nasza historia kredytowa będzie miała duże znaczenie przy ostatecznej decyzji. Inaczej sprawa wygląda, przy ubieganiu się o pożyczki na niższe kwoty w instytucjach pozabankowych, w formie chwilówek. Firmy pożyczkowe decyzje o kredytowaniu podejmują w oparciu o regulamin wewnętrzny.
Pożyczka bez weryfikacji BIK jest możliwa u różnych pożyczkodawców, którzy dają kredyty na prostych zasadach. Minimum formalności może znacznie przyspieszyć czas oczekiwania na gotówkę i zmniejszyć ilość wymaganych dokumentów, niezbędnych w bankach. Tego typu pożyczki spłacone w terminie, dają szansę na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej.
Komentarze (0)