Zamknij X

Placówki handlowe i nie tylko pod czujnym okiem mundurowych

2020-12-29 10:47:20, Q4.pl

Od wczoraj (28.12.2020) ponownie zostały wprowadzone nowe obostrzenia, których najważniejszym celem jest zminimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa. W ramach tych obostrzeń policjanci kontrolują, czy galerie i centra handlowe są zamknięte oraz czy siłownie i kluby fitness stosują się do nowych obostrzeń. Sprawdzamy także działalność placówek handlowych w określonym reżimie sanitarnym.

Kontrole prowadzone od poniedziałku (28.12.2020) przez służby mają zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. Przez pierwszy dzień przeprowadziliśmy 38 kontroli w galeriach i centrach handlowych, gdzie mogą być otwarte tylko punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz apteki, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości. Możliwa jest także działalność sklepów z artykułami remontowo-budowlanymi, meblami, książkami oraz z artykułami dla zwierząt. W czasie tych kontroli sprawdzamy przestrzeganie przez sprzedających i kupujących obostrzeń związanych z dystansem społecznym, zakrywaniem ust i nosa oraz dezynfekcją.

Sprawdzaliśmy także czy siłownie, kluby i centra fitness oraz baseny i aquaparki stosują się do nowych obostrzeń. Zgodnie z nimi od 28 grudnia zawieszona została działalność takich miejsc. Jedynymi wyjątkami są baseny, siłownie, kluby i centra fitness funkcjonujące w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczoną dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnych uchybień związanych z obostrzeniami o działalności placówek. Pamiętajmy, że na tych łamiących zasady sanitarne może czekać wysoki mandat karny. Z kolei dla osób, które w rażący sposób łamią nakazy, kontrola może się zakończyć wnioskiem do sądu i notatką do sanepidu. Sąd za niestosowanie się do obostrzeń może nałożyć grzywnę do 5 tysięcy złotych, a sanepid nawet do 30 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że prowadzone przez mundurowych kontrole mają na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się niewidzialnego wroga, jakim jest wirus. Apelujemy szczególnie w okresie przedświątecznym o zachowanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk.

(Informacja prasowa KMP Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz