Policja i sanepid wspólnie kontrolują placówki handlowe

2020-12-02 15:00:46, Q4.pl

Policjanci i pracownicy inspekcji sanitarnej z Włocławka wspólnie sprawdzają czy ponownie otwarte galerie i centra handlowe funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. To od stosowania m.in. na terenie placówek handlowych obostrzeń związanych z dystansem społecznym, zakrywaniem ust i nosa oraz dezynfekcją rąk zależy bezpieczeństwo naszych rodzin.


Od soboty (28.11.2020) na terenie całego kraju zgodnie z nowymi przepisami wprowadzono możliwość handlu na terenie sklepów wielkopowierzchniowych, czyli galeriach, parkach i centrach handlowych. Jednak żeby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa wprowadzono na terenie placówek handlowych znaczne ograniczenia w ilości klientów. Nasza społeczna odpowiedzialność i prowadzone wspólne kontrole policjantów i pracowników inspekcji sanitarnej pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się niewidocznego dla nas wirusa.

Dlatego przypominamy, że w placówkach handlowych oraz na poczcie obowiązuje limit klientów: w sklepach do 100 m2 - 1 osoba na 10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2. Przez cały czas jest obowiązek zakrywania ust i nosa oraz noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk. Od 28 listopada, w ścisłym reżimie sanitarnym otwarte zostały galerie handlowe i parki handlowe. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw, których funkcjonowanie jest zawieszone.

Trzeba pamiętać także o godzinach dla osób w wieku powyżej 60 lat, którzy od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 12 w sklepach, drogeriach, aptece oraz na poczcie mogą przebywać i robić zakupy wyłącznie tylko oni. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. UWAGA! 24 grudnia nie obowiązują godziny dla seniora.

Dlatego policjanci z Włocławka wspólnie z inspektorami sanepidu będą kontrolować stosowanie obostrzeń, szczególnie teraz przed zbliżającymi się Świętami. Działania mają na celu nie tylko karanie, ale także informowanie o skutkach lekceważenia nakazów i zakazów. Pamiętajmy, że to od nas wszystkich zależy, czy wirus rozprzestrzeni się na większą ilość osób powodując zagrożenie dla życia i zdrowia naszych rodziny.

(Informacja prasowa KMP Włocławek)

Komentarze (1)


sylvio (2020-12-02 17:16:09) Zgłoś do moderacji
Coś niesamowitego ! Niech sprawdzą markety. Absolutna samowolka. W głośnikach co chwilę trąbią aby przestrzegać noszenia maseczek na nosie i ustach. A ludzie i tak to olewają. Ogólnie tłok w całym sklepie jak i przy kasach. . Nosy odkryte . Ochrona ospała bez reakcji. Ale najważniejszy jest zysk ze sprzedaży. Zdrowie schodzi na plan dalszy. ...

Dodaj swój komentarz