Parada Yacht Club Anwil z wyróżnieniem od Polskiego Związku Żeglarskiego

2020-12-15 08:37:40, Q4.pl

W sobotę 19 września 2020, punktualnie o godzinie 12:00 z Mariny Zarzeczewo wypłynęła flotylla ok. 40 jednostek pływających. Tak rozpoczęła się zainicjowana przez szypra Romana Kamińskiego z YACHT CLUB ANWIL parada jachtów żaglowych i łodzi motorowych włocławskiego środowiska wodniackiego. W wyniku przeprowadzonego głosowania przez Komisję Żeglarstwa Śródlądowego PZŻ , dotyczącego konkursu o nagrodę PZŻ Błękitny Spinaker edycja 2020, włocławska impreza otrzymała wyróżnienie.

Głównym celem imprezy była integracja osób powiązanych z szeroko rozumianym jachtingiem oraz popularyzacja tego sportu wśród zaproszonych gości i obserwatorów na brzegu Włocławskiego Jeziora. Data ta została wybrana nie przypadkowo. Zbiegła się ona z kolejną rocznicą tragicznej śmierci wielce oddanego włocławskim żaglom Kolegi Wiesława Gapińskiego, który pechowo zginął trzy lata temu podczas kolizji z samochodem gdy jechał motocyklem do Mariny.

Na Jego cześć, po krótkim apelu sterników, z wypłynęły z portu jednostki z około setką osób na pokładach by złożyć na wodzie upamiętniający go wieniec i jednocześnie oddać hołd wszystkim żeglarzom, którzy odeszli na wieczną wachtę. Niestety większość załóg zdecydowała się poruszać na silnikach z powodu bardzo słabego południowego wiatru. Bardziej wytrwali płynęli jednak na fokach.

Trasa parady przebiegała od wyjścia z portu Zarzeczewo w stronę sąsiedniej przystani OSiR na lewym brzegu zalewu, następnie w górę rzeki mijając kuter na wysokości Modzerowa i po sygnale dźwiękowym powrót do portu. Flagowym jachtem tego wydarzenia był „JULO” z zaprzyjaźnionego klubu „Bryza”.

Po paradzie, Wicekomandor YCA Andrzej Spychalski zaprosił uczestników na biesiadę żeglarską, którą rozpoczęła debata z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w osobach : Sławomir Kopyść, członek Zarządu, Stanisław Wroński i Artur Bokota – przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

Podczas debaty została przedstawiona strategia zagospodarowania Zalewu Włocławskiego oraz odcinka Wisły w obrębie naszego województwa. Przedstawiciele Urzędu odpowiadali na liczne, często dość szczegółowe pytania żeglarzy.

Były to też czasami trudne pytania, na które z różnych przyczyn nadal nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Tematem przewodnim debaty było ożywienie turystyczne Jeziora Włocławskiego. Nie zabrakło pytań o los projektu zapory w Siarzewie, warunków pozyskiwania funduszy inwestycyjnych z budżetu województwa, państwa i UE na ewentualne projekty marin i przystani.

Wręczenie wyróżnienia przez PZŻ odbędzie się podczas wiosennych targów, które odbędą się najprawdopodobniej w kwietniu, w Warszawie.

(Informacja prasowa YCA)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz