
Bundesliga i Serie A są prawdopodobnie najczęściej przywoływanymi przykładami, potwierdzającymi sukcesy polskich piłkarzy. Ale to na pewno nie wszystko – z czasem liczba polskich zawodników występujących w klubach grających w prestiżowej Premier League rośnie. Jakie asy zagrały w Premier League?
Premier League – liga tylko dla najlepszych
Liga angielska przechodziła nie lada kryzysy w XX wieku. Zły stan stadionów, niedobre warunki dla piłkarzy i kibiców, rozwój chuligaństwa i mafii stadionowych – z tym wszystkim może być kojarzona angielska piłka drugiej połowy XX wieku. Od czasu przełomowego, tragicznego wydarzenia, zamieszek na Heysel, powoli wszystko zaczęło się zmieniać, chociaż angielska piłka do dziś jest synonimem brutalnej i bezkompromisowej gry podobnie, jak zachowania kibiców.
Premier League to jednak wisienka na torcie dla wielu piłkarzy. To prawdopodobnie najbardziej znana ekstraliga piłkarska świata. Niech przyzna się ten, kto nie zna takich klubów, jak Aston Villa, Arsenal, Manchester United, Liverpool, Middlesbrough, Manchester City, Southampton czy Tottenham. Nic dziwnego, że w Premier League zakłady są także tak bardzo popularne. To jedna z najczęściej wybieranych lig pod względem obstawiania meczów pomimo tego, że bardzo wiele się w niej dzieje i nawet spotkania wydające się być „pewniakami” nierzadko kończą się niezłymi niespodziankami.
Polscy piłkarze grający w Premier League
Patrząc porównawczo na statystyki, wyraźnie angielskie zespoły to nie był na przestrzeni ostatnich dekad chleb powszedni wielu polskich piłkarzy. Pierwszym – i jednocześnie jednym z najbardziej znanych – był Kazimierz Deyna. W Manchester City grał w latach 1978 – 1981. Strzelił łącznie 12 goli, wystąpił w 38 spotkaniach, grając na różnych pozycjach jako pomocnik, skrzydłowy, boczny i środkowy napastnik.
W Premier League grał także , przydomek „Ferrari”. Strzelił jednego gola, występując w łącznie 24 meczach. Pomocnik Legii Gdańsk i HSV, Zbigniew „Detzi” Kruszyński, również grał w Premier League. Na koncie zanotował w najwyższej lidze angielskiej ponad 74 spotkania. Wielu innych utalentowanych polskich piłkarzy występowało w klubach najwyższej ligi angielskiej. Byli to m.in.: Robert Świerczewski, Robert Warzycha, Emanuel Olisadebe, Jarosław Fojut, Grzegorz Rasiak, Marcin Wasilewski, Bartosz Kapustka, Tomasz Kuszczak, Jan Bednarek.
Najlepsi Polscy bramkarze grają w Premier League
Coś w tym jest, że polska piłka na Wyspach stoi polskimi brakarzami. Oni też są najbardziej rozpoznawalni na świecie. Kto nie kojarzy Jerzego Dudka, grającego dla Liverpoolu, fenomenalnie broniącego karne w trakcie finału Mistrzostw? Do grona najwyższej światowej klasy polskich piłkarzy grających w Premier League zapisali się także Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański i Artur Boruc.
Dlaczego tak mało Polaków grało w Premier League?
Robert Warzycha, trener i były zawodnik w lidze angielskiej, słusznie wskazuje na główne przyczyny tego, dlaczego Polaków w lidze angielskiej było relatywnie tak mało. Przede wszystkim liczyły się powody polityczne. Zanim Polska weszła do UE trudniej było grać w Anglii, ponieważ kluczowy był wymóg dotyczący angielskiego prawa pracy. Co więcej, Anglicy generalnie nie znali Polaków. Pamiętali upokarzający dla nich mecz z dawnych czasów, ale poza tym – zdaniem Warzychy – „słuch o Polakach zaginął”. W obecnych czasach nie są to już aktualne powody, stąd też przez ostatnie dwie dekady więcej naszych gra w UK.
Komentarze (0)