W Polsce 6 grudnia kojarzy się ze zwyczajem znajdowania w butach, lub pod poduszką drobnych upominków od Świętego Mikołaja. W języku potocznym, ten dzień, nazywamy mikołajkami. Skąd pochodzi ta nazwa? Niewiele wiadomo na ten temat, przypuszcza się jednak, że związana jest z imieniem świętego. Tę i wiele innych ciekawostek przedstawi Muzeum Etnograficzne w ramach swojego kalendarza adwentowego.
Zwyczaj obdarowywania dzieci tego dnia wziął się z legendy o ubogich dziewczętach, których ojciec nie mógł zepewnić im posagu. Mikołaj, po dowiedzeniu się o tym, przez trzy kolejne noce wrzucał złoto do ich domu, ułatwiając tym samym wydanie córek za mąż. Jeden z kawałków wpadł do trzewików dziewczyny; stąd tradycja ustawiania butów dzieci w nocy z 5 na 6 grudnia.
Do dawniejszych upominków w butach zaliczano orzechy, jabłka, drobne zabawki, krzyżyki, święte obrazki, bądź też rózgi. Wtedy, upominki miały charakter nagrody, bądź kary za zachowanie potomstwa przez cały rok. Obecnie są to słodycze, czy drobne prezenty.
Jesteśmy w okresie adwentu, a co za tym idzie, wielu mieszkańców kraju odsłania kolejne upominki w swoich specjalnych kalendarzach. Muzealna forma kalendarza adwentowego będzie trochę inna. Muzeum Etnograficzne, zamiast łakoci, odsłaniać będzie zadania, ciekawostki, pokazy, czy quizy dla każdego. Dostępne będą one na stronie internetowej muzeum, czy jego mediach społecznościowych.
Będą pojawiać się zadania plastyczne przeznaczone dla dzieci, ciekawostki związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi, oraz z tym jakie potrawy pojawiały się kiedyś na stole wigilijnym, jak i w okresie świąt Bożego Narodzenia, quizy, w których będą mogli Państwo sprawdzić swoją wiedzę na ten temat, oraz przede wszystkim filmy, które pokazują jak wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne - mówi Beata Wąsik z Muzeum Etnograficznego we Włocławku
W ramach akcji #MuzeumWdomu dla małych, pracownicy muzeum pokazują w swoim kalendarzu adwentowym chociażby jak wykonać łańcuch ze słomy i bibuły, którym następnie można przyozdobić choinkę. Filmy na stronie muzeum będą pojawiać się co piątek.
Muzealny kalendarz adwentowy dostępny jest tutaj.
Komentarze (0)