Projekt FABRYKA – radni dali zielone światło

2020-11-30 13:24:31, Maciej Kowalczyk

Radni jednomyślnie zaakceptowali stworzenie przez miasto i Operator ARP sp. z o.o. spółki, która zrealizuje inwestycję, jaką jest nowoczesny kompleks biurowo – usługowy na terenie Włocławka. Spełniający wysokie standardy obiekt ma powstać na miejskiej działce przy ulicy Broniewskiego.

23 głosy za, zero przeciw i bez wstrzymujących się – taki wynik przyniosło głosowanie nad przystąpieniem miasta do spółki, która przeprowadzi inwestycję na włocławskim Południu. Po zakończeniu prac, na liczącej blisko hektar działce, pomiędzy ulicami Broniewskiego i Kruszyńską powstanie nowoczesny biurowiec klasy „A”.

Pierwsze sygnały o tym, że Włocławek ma szansę na dołączenie do listy miast realizujących wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu projekt „Fabryka”, pojawiły się jesienią 2018 roku. Były to jednak mało konkretne zapowiedzi. Inwestycja, podobnie jak inne realizowane przez ARP Operator miała zaktywizować potencjał miasta, przeżywającego podobne problemy jak szereg innych polskich miejscowości średniej wielkości.

Biurowiec ma przyciągnąć do miasta renomowanych inwestorów, Zgodnie z zasadą "biznes przyciąga biznes", zarówno oni, jak i dobrze wykwalifikowana kadra mają przyciągać kolejne firmy, nie tylko z sektora nowoczesnych usług biznesowych, ale też korzystające z usług tej branży.

Pierwotnie mowa była o remoncie i przeznaczeniu na cel inwestycji budynku fabryki „Wisła”, przy ulicy Toruńskiej. Pierwszego października, przy okazji podpisania porozumienia inwestycyjnego pomiędzy miastem a ARP Operator okazało się jednak, że budynek powstanie gdzie indziej. Ratusz zaproponował dwie lokalizacje zaspokajające potrzeby inwestora. Ostatecznie wybrano teren na Południu.

Jesli chodzi o działkę przy ulicy Broniewskiego - lokalizacja jest optymalna – tłumaczył dziś prezydent Marek Wojtkowski – Rozmawialiśmy o kilku lokalizacjach. Były brane pod uwagę działki przy ulicy Tumskiej. (…) Ulica Broniewskiego jest jednak najlepsza.

Dlaczego nie przy ulicy Toruńskiej? - pytali dziś radni Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do wcześniejszych koncepcji. Marek Wojtkowski zaznaczył, ze ta lokalizacja wciąż jest uwzględniana w planach miasta:

Niestety problem jest w tym, że ta działka przez kilka lat była w dyspozycji syndyka masy upadłościowej. (…) Cena tej działki była na początku bardzo wysoka. Z tego co pamiętam ona zaczynała się od 9 milionów złotych, później rzeczywiście zeszliśmy do poziomu 4,5 miliona złotych. Gdyby uwzględnić te zobowiązania, które syndyk winny jest miastu z tytułu różnych podatków ta kwota byłaby niższa. Natomiast ja mam wrażenie, że syndyk nie był do końca zainteresowany tym, by tą nieruchomość zbyć – wyjaśniał Marek Wojtkowski.

Obecnie sytuacja wokół budynku przy Toruńskiej jest jeszcze bardziej skomplikowana. Teren został oddany właścicielom fabryki a miasto ma kłopot z ustaleniem kontaktu do nich. Ratusz wciąż jednak próbować będzie przejąć tę nieruchomość. Jak mówił prezydent, jest ona jedną z najatrakcyjniejszych we Włocławku i z potencjałem do wykorzystania w ramach innych programów inwestycyjnych, choćby związanych z Regionalnym Programem Operacyjnym na kolejną perspektywę finansową UE.

Jak wynika z analiz lokalizacja przy ulicy Broniewskiego spełnia wszelkie wymagania lokalizacyjne projektu FABRYKA, podkreślała Patrycja Bębas, dyrektor Biura Transakcji i Realizacji Inwestycji ARP Operator. Jednocześnie może się jednak zdarzyć, że planowany biurowiec nie powstanie w tym miejscu. Dlaczego?

Będziemy na pewno wykonywali badania geotechniczne gruntów. Nieruchomość jest co prawda objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, jednak jego autor wskazał, że być może część gruntów to grunty o ograniczonej przydatności do wykorzystania w budownictwie. Może się wydarzyć, że z punktu widzenia ekonomicznego uzasadnienia inwestycji być może wystąpi jakaś zmiana. Będzie ona jednak warunkowana siłą wyższą, czyli na przykład zbyt wysokimi kosztami posadowienia obiektu.

Po dzisiejszej decyzji Rady Miasta pojawia się „zielone światło” dla podpisania przez miasto umów korporacyjnych z ARP Operator i powołania spółki. Jak czytamy w uchwale kapitał spółki ma wynieść dwa miliony złotych, z czego 100 tysięcy przekaże Włocławek. Na tym etapie zostaną przeprowadzone prace koncepcyjne i architektoniczne. Dopiero później miasto przekaże do spółki nieruchomość na której powstanie biurowiec, zaś ARP Operator dokapitalizuje nowo powstały podmiot by umożliwić realizację inwestycji

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz