Czystsze powietrze we Włocławku już za rok

2020-11-20 15:31:31, Q4.pl

Wczoraj zakończył się montaż dwóch silosów do instalacji neutralizacji spalin we włocławskiej elektrociepłowni. Instalacja zadba o czystość emitowanych do atmosfery spalin i przyczyni się do tego, że włocławianie będą oddychać lepszym powietrzem. Dodatkowo też, Włocławek został laureatem konkursu EKO-ORŁY 2020 pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska.

Faktem jest, iż budowa instalacji odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin na terenie ciepłowni jest decyzją odgórną. To dyrektywa IED przyjęta przez Parlament Europejski w 2010 i zapisy dotyczące parametrów emisji. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej czas na dostosowanie ilości dwutlenku siarki oraz pyłów do norm unijnych ma do 31 grudnia 2022 roku. Według zapisów wykonawcy, MPEC powinien zakończyć pracę po 27 miesiącach, czyli latem 2021r. Dzięki temu, włocławianie, już za rok będą mogli oddychać powietrzem o znacznie wyższej jakości.

Do tej pory dopuszczalny poziom emisji siarki do atmosfery wynosi 1500 mg na metr sześcienny po zmianie przepisów unijnych. Nasza instalacja będzie w stanie zmniejszyć poziom zanieczyszczeń do 200. Jeszcze gwałtowniej spadnie poziom emisji pyłów; obecne normy pozwalają na emisje 400mg, a spadną aż 30krotnie, do 14mg. (…) Zgodnie z przepisami unijnymi, normy te musimy spełniać do końca 2022 roku, a my już rok wcześniej, na koniec przyszłego roku będziemy przygotowani do tych niższej emisji. - mówi Andrzej Walczak, prezes MPEC

Czyste powietrze, które według Andrzeja Walczaka było głównym powodem do inwestycji, nie jest jedynym owocem ciężkiej pracy MPEC. Cały czas trwa przyłączanie kamienic do sieci ciepłowniczej, w celu likwidacji emisji. Chociażby budynki przy ulicy 3 Maja 26, czy 30, Mickiewicza 4, Plac Staszica 6/5, Jesionowa 8, Stodólna 54.
Prezes MPEC za jeden z większych sukcesów uważa podłączenie budynku przy ulicy Kruszyńskiej 41, gdzie mieszkańcy oczekiwali na to wiele lat. W efekcie zlikwidowano 48 pieców które emitowały wiele spalin do naszej atmosfery.

Nasze miasto zostało także laureatem konkursu EKO-ORŁY 2020, ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Ministra Klimatu i Środowiska.

Włocławek zajął pierwsze miejsce w kategorii: „Gmina powyżej 50tyś mieszkańców”. Laureaci konkursu, oprócz pamiątkowej statuetki EKO-ORŁA 2020 otrzymali nagrody w wysokości 5000 złotych.

Jako miasto prowadzimy bardzo wiele takich działań, i mam na myśli tutaj wodociągi i PGK Saniko i wiele innych. Wydział gospodarki komunalnej, czy ochrony środowiska to koordynują, także zostaliśmy docenieni za całokształt tych działań, nie tylko w kontekście miasta, ale i poszczególnych jednostek. Oczywiście bardzo mnie to cieszy, ale nie przeceniam tej nagrody, bo my po prostu robimy swoje, a że ktoś to docenił, bo była to nagroda przyznana przez Wojewódzki Ośrodek Ochrony Środowiska, tym bardziej nas to cieszy. - mówił dziś prezydent miasta, Marek Wojtkowski.

Fotorelacje


Komentarze (2)


sylvio (2020-11-22 16:11:32) Zgłoś do moderacji
Bingo !!! Tak trzymać ! Gdyby Państwo inwestowało w nowoczesne ciepłownie zamiast wydawać miliardy na utrzymywanie nierentownych Kopalń i przywileje oraz podwyżki pensji górników to węgiel nadal by był potrzebny i górnictwo byłoby rentowne. Sami górnicy się załatwili przejadając kasę. W każdym mieście powinny być nowoczesne ciepłownie obsługujące większość gospodarstw a przede wszystkim kopcące domki jednorodzinne... niestety tak nie jest ...przykładem chociażby dzielnica smogu Michelin...
Konin kontra Włocławek (2020-11-23 14:04:26) Zgłoś do moderacji
Zapraszam do Konina, kilka lat temu wybudowano spalarnię śmieci, teraz budowa za 56 mln geotermii MPEC. U nas robi się kominy na węgiel za 56 mln. I spalarnię słomy. Brawo Marek Wojtkowski, myślenie jak PiS, węgiel i słoma z butów...

Dodaj swój komentarz