Narodowe Święto Niepodległości

2020-11-10 11:03:38, Q4.pl

Jutro (11 listopada) obchodzimy 102. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas wojewódzkich uroczystości w Bydgoszczy i Toruniu tradycyjnie odprawione zostaną msze święte w intencji ojczyzny. W programie także koncerty, okolicznościowe wystawy, wykłady i warsztaty dla dzieci. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami większość wydarzeń kulturalnych odbędzie się online.

Samorząd województwa włączył się do akcji wspierania lokalnych przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami i zakupił chryzantemy. W przededniu Narodowego Święta Niepodległości żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli łącznie 1 200 donic kwiatów w kilkunastu miejscach pamięci w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Grudziądzu, Włocławku, Górsku, Chorabiu (powiat toruński) i na Barbarce. 

Narodowe Święto Niepodległości bierze swój początek w 1918 roku. Prawie półtora wieku walk, często krwawych i ofiarnych, półtora wieku cierpień, tęsknoty i gorliwych modlitw. Po stu dwóch latach od tamtych wydarzeń pragniemy wyrazić radość z naszej wolności, a także okazać wdzięczność wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą życia, sercem, pracą rąk i umysłów zachowały Rzeczpospolitą dla nas – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wojewódzkie obchody rozpoczną msze święte - o godzinie 11 w katedrze bydgoskiej i o godzinie 10.30 w kościele garnizonowym św. Katarzyny w Toruniu (transmisja toruńskiego nabożeństwa na antenie TV Toruń i youtubie). Złożymy hołd bohaterom walki o niepodległość. Ceremonie złożenia kwiatów odbędą się po nabożeństwach – w Bydgoszczy w miejscu pochówku kapitana Wacława Denhoffa-Czarnockiego na cmentarzu Nowofarnym oraz pod pomnikiem Wolności, w Toruniu pod pomnikami generała Józefa Hallera i marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921 na cmentarzu komunalnym.

W organizację obchodów włączyły się marszałkowskie i miejskie instytucje kultury, które przygotowały szeroką ofertę wydarzeń online (linki do wydarzeń na plakacie). Już dziś zapraszamy do obejrzenia wystawy „Wigilia Święta Niepodległości”. Przed Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka jutro (11 listopada) będzie można odwiedzić pokonkursową wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci „Niepodległa Nieodległa”. Dla miłośników muzyki przygotowaliśmy zbiór pieśni patriotycznych oraz koncerty – „Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości” transmitowany z Pałacu Lubostroń oraz „Chopin na Święto Niepodległości” z auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W programie także wykłady i spektakle historyczne, m.in. „Kiedy przyszła Niepodległa? Ziemie polskie w latach 1918-1922” oraz „Sekret Wielkiego Mistrza”. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Na najmłodszych czekają wykreślanki, krzyżówki, konkurs poetycki oraz warsztaty plastyczne, podczas których wykonają niepodległościowy lampion.

W Kujawsko-Pomorskiem obchody Narodowego Święta Niepodległości łączą się jak co roku z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. W weekend transmitowaliśmy online pokazy kulinarne. Zapraszamy także do internetowej platformy zakupowej, na której można nabyć lokalne przysmaki i tradycyjne wyroby z gęsiny.

(Informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz