Strajk włocławskich kobiet przeciwko wyrokowi Trybunału

2020-10-28 11:08:18, Q4.pl

Fala demonstracji pochłonęła cały kraj i przybiera na sile. Protestujący nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Manifestacje kobiet budzą kontrowersje w wielu środowiskach, spotykając się z aprobatą innych. Wczoraj, jedna z nich odbyła się we Włocławku.

Orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny, dotyczy przepisów, które do tej pory pozwalały na przeprowadzenie aborcji w momencie nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu płodu, bądź jego ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia. Minionego czwartku zostały one uznane za niezgodne z konstytucją naszego kraju. Już tego samego dnia słychać było pierwsze głosy sprzeciwu w postaci tysięcy osób wychodzących na ulice.

Długo nie trzeba było czekać, aby manifestacje pojawiły się także we Włocławku. Wczoraj wieczorem o godzinie 17 ze Starego Rynku ruszyły tysiące mieszkańców naszego miasta, niosąc transparenty, wieszaki, czy czarne parasole będące symbolami protestu kobiet.

Wśród manifestujących nie zabrakło także radnych Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Pojawił się na niej także prezydent miasta, Marek Wojtkowski, aby wyrazić swoje wsparcie dla protestujących:

Drogie Panie, przede wszystkim, drodzy Państwo. Myślę, że jest to smutny wieczór dla nas wszystkich, dlatego chciałbym powiedzieć w imieniu tej drugiej, męskiej części naszego społeczeństwa, że jesteśmy z wami i zawsze będziemy wspierać. Nie chcemy aby Polska cofnęła się do XIX wieku, kiedy walczyliśmy o prawa kobiet (…) jest to bardzo przykry moment dlatego zjednoczyliśmy się i jesteśmy z wami - mówił prezydent

Na proteście pojawiło się wielu ludzi w różnym wieku jak i przedstawicieli wielu różnych środowisk. Był to jeden z największych protestów we Włocławku w ostatnim czasie.

Nie był on jednak pierwszym protestem w tej sprawie w naszym mieście, już w ubiegły piątek pod biurem poselskim posłanki Joanny Borowiak zebrało się kilkadziesiąt osób, protestujących pod hasłem „Pogrzeb Praw Kobiet”

Przebieg protestu zobaczyć można w naszej wideorelacji, oraz galerii.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz