Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny - statystycy 'rzucili okiem' do danych

2019-03-07 15:44:35, Maciej Kowalczyk

Już jutro Dzień Kobiet, nie wszyscy pamiętają jednak, że w najbliższą niedzielę święto podobne i takie, na które również warto zwrócić uwagę – Dzień Mężczyzny. Przy tej okazji kujawsko-pomorscy statystycy postanowili przeanalizować i opisać – kobiety i mężczyzn – za pomocą kilku ważnych cyfr, liczb i procentów.

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy swoje opracowanie zaczął od początku, czyli od chwili narodzin. W roku 2017 w naszym województwie urodziło się 20,9 tysiąca dzieci. Na starcie liczebną przewagę mają mężczyźni, odnotowano bowiem 10 tysięcy narodzin chłopców i nieco więcej, 10,9 tysiąca, urodzin dziewczynek.

Zarówno młodzi mężczyźni i niemniej młode kobiety trafiają później do szkół. Jak słusznie zauważają specjaliści od procentów to pierwszy kamień milowy w ich krótkim, póki co, życiorysie. Tu niespodzianki nie ma, bo być nie może. Tak zdecydowano i tak jest, zarówno chłopcy jak i dziewczęta swoją edukację zaczynają w wieku 7 lat.

Długie lata nauki i zdobywania doświadczeń owocują wejściem na rynek pracy. Ten kolejny kamień milowy w naszym życiorysie, to jednocześnie pierwsza różnica wychwycona przez statystyków. Swoją pierwszą pracę mężczyźni podejmują średnio w wieku 21 lat, kobiety dwa lata później (to akurat dane dla całej Polski). Kobiety wcześniej za to opuszczają dom rodzinny. Z reguły dochodzi do tego w 26 roku życia. Panowie decydują się na opuszczenie rodzinnego gniazda po tym, kiedy już obchodzili swoje 28 urodziny. Kobiety zawierają związki małżeńskie szybciej niż mężczyźni. Na ślubnym kobiercu stają średnio w wieku 27, roku, mężczyźni decydują się powiedzieć „tak” w wieku lat 30.

Ślubują szybciej i żyją dłużej (choć to akurat zapewne pozostaje bez związku) bo do 81 roku życia. Średnia długość życia mężczyzn w województwie, to nieco ponad 74 lata.. Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać w trybie życia mieszkańców regionu. Jak wynika z badań wśród mężczyzn jest zdecydowanie więcej osób pijących alkohol (1-2 razy w tygodniu) i palących papierosy (codziennie). Jest to odpowiednio – 12,9 % i 30%, podczas gdy u kobiet odsetek ten wynosił – 22% w przypadku papierosów i niespełna 5% w przypadku alkoholu. Nic dziwi więc, że z nadwagą (biorąc pod uwagę współczynnik BMI) częściej zmagają się mężczyźni (63,4%) niż kobiety (41,9%). Dodajmy tylko, że w tych statystykach uwzględniono osoby, które ukończyły 15 rok życia.

Słowem – zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia, tego przede wszystkim życzyć należy z okazji święta i Paniom i Panom. Nie ukrywajmy jednak – mężczyznom przyda się troszkę bardziej

(Na podst. inf. prasowej Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz