Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Już wkrótce ZUS sam pozyska takie dane automatycznie i będzie je udostępniał pracodawcom i przedsiębiorcom na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych.
Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, również w warunkach domowych.
Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych, gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka, potrzebowaliśmy decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Teraz ZUS sam pozyska odpowiednie dane
z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, czyli systemu EWP, w którym zapisywane są informacje
o obowiązku kwarantanny i izolacji. – wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.
Już teraz osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się
o wypłatę zasiłku, nie muszą dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Pracownicy skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową powinni jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.
(Informacja prasowa ZUS)
Komentarze (0)