
Istnieje wiele rodzajów słuchawek, a każde będą miały odmienną specyfikację oraz wygląd. Różnorodność spowodowana jest dużą konkurencją na rynku oraz tym, że słuchawki mają różne parametry i przeznaczenie. Innych słuchawek będziemy potrzebować do studia muzycznego, innych do słuchania muzyki w przestrzeni publicznej, a jeszcze odmiennych do pracy w call center czy biurze. Najlepszą opcją wydają się przy tym słuchawki bezprzewodowe, ale i tutaj wybór jest szeroki.
W niniejszym artykule znajdziecie informacja na temat:
- Rodzajów słuchawek
- Przekroju cenowego słuchawek bezprzewodowych
- Rodzajów przetworników w słuchawkach
Przewodnik po rodzajach słuchawek
Pierwszym, co powinniśmy zdefiniować przy wyborze słuchawek jakiegokolwiek typu powinno być to, jaki rodzaj nas interesuje najbardziej. Chodzi tutaj o ich budowę, ponieważ możemy mieć kilka typów nausznic w słuchawkach, a każdy będzie miał inne plusy i minusy. Ze wszystkimi rodzajami modeli słuchawek bezprzewodowych możemy zapoznać się na https://www.euro.com.pl/sluchawki,g!sluchawki-bezprzewodowe.bhtml. Poniżej, jakie rodzaje słuchawek ze względu na budowę nausznic mamy do wyboru.
- Wokółuszne
Sama nazwa wskazuje, że są to słuchawki bezprzewodowe, w których kopuła otacza ucho. Najczęściej są dużych rozmiarów, a strona przylegająca do skóry pokryta jest skórą lub tworzywem skóropodobnym. Zapewniają wysokie wygłuszenie otoczenia.
- Nauszne
Jedne z najpopularniejszych słuchawek bezprzewodowych, których nausznice opierają się na uszach, zakrywając je. Jednak nie otaczają uszu dookoła szczelnie, jak wokółuszne słuchawki. Wygłuszenie otoczenia może być w tym przypadku średnie lub wysokie w zależności od modelu i wykonania.
- Douszne
To niewielkie słuchawki, wkładane do części płytkiej uszu, które najczęściej wpinamy do telefonu komórkowego. Ich przekrój cenowy jest duży, ponieważ możemy zakupić najtańsze modele niskiej jakości już za kilkanaście złotych. Takie słuchawki bezprzewodowe nie zapewniają wygłuszenia otoczenia.
- Namałżowinowe
Ten rodzaj słuchawek dedykowany jest aktywności fizycznej, np. joggingowi. Słuchawki utrzymują się za pomocą specjalnego pałąka, którym są połączone. Otacza on głowę, dopasowując kształt. Gwarantują wygodę w trakcie treningów oraz wysokie wygłuszenie.
- Dokanałowe
Najpopularniejszy rodzaj słuchawek bezprzewodowych, który zapewnia wysoką jakość dźwięku, dzięki wygłuszeniu otoczenia. Słuchawki mają odpowiedni kształt i wkładane są do uszu, docierając bezpośrednio do części głębokiej, czyli do kanału słuchowego. Najczęściej zatyczki wykonane są z miękkiego silikonu.
Cena
Ceny słuchawek bezprzewodowych są mocno zróżnicowane. Wpływa na to wiele czynników, jak materiały wykonania, użyta technologia, parametry produktu, marka. Warto postawić na nieco droższe słuchawki, szczególnie, gdy zależy nam na lepszej jakości dźwięku oraz wygłuszeniu otoczenia. Droższe modele będą zapewniały więcej możliwości, gdyż wiele modeli ze średniej i wysokiej półki cenowej daje możliwość sterowania dźwiękiem - mogą podkreślać poszczególne tonacje muzyki. Słuchawki ze średniej półki cenowej to koszt od kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Z kolei wysoka półka zaczyna się powyżej kilku stów i może osiągać pułap nawet kilku tysięcy dla profesjonalnych słuchawek studyjnych.
Rodzaje przetworników w słuchawkach
Na jakość dźwięku wpływ będzie miał rodzaj zastosowanego w słuchawkach przetwornika, który będzie odpowiadał za poziom izolacji otoczenia. Ważne jest, by ustalić już na początku, na jakim wygłuszeniu nam zależy, czyli w jakich warunkach najczęściej będziemy korzystać ze słuchawek. W domu nie potrzebujemy mocnego wygłuszenia w większości przypadków, w przeciwieństwie do przestrzeni publicznych.
Możemy wybierać z trzech typów przetworników (ze względu na budowę):
- Open-back
W przypadku otwartych przetworników, znajduje się on w komorze akustycznej. Sprawia to, że odbite fale dźwiękowe zostają wyrzucone na zewnątrz i są słyszalne dla otoczenia. Nie ma bariery pomiędzy wewnętrznym dźwiękiem i otoczeniem. Otwarte słuchawki bezprzewodowe zapewniają randerowaną przestrzeń. Nie nadają się jednak do przestrzeni publicznej, gdyż przy odpowiedniej głośności dźwięk będzie słyszalny przez współużytkowników przestrzeni i może im przeszkadzać, szczególnie w komunikacji miejskiej.
- Closed-back
Modele zamknięte charakteryzują się muszlą bez otworów, dzięki czemu dźwięk jest w pełni zamknięty wewnątrz. Zapewnia to pełną izolację dźwięku od otoczenia, więc nie przeszkadzamy innym użytkownikom przestrzeni oraz w drugą stronę - oni nie zagłuszają nam dźwięku. W przypadku zamkniętych słuchawek bezprzewodowych może pojawić się słabsze pozycjonowanie dźwięku oraz wrażenie napowietrzenia i zaburzenie zwężenia sceny, co objawiać się będzie głównie przez zlewanie dźwięków i zanik ich wyraźności od czasu do czasu. Warto pamiętać, że w słuchawkach zamkniętych mamy zaburzoną percepcję otoczenia, ponieważ dźwięki z otoczenia do nas nie docierają, więc w przestrzeni publicznej należy zachować ostrożność.
- Semi-open
Półotwarte słuchawki bezprzewodowe łączą w sobie działanie powyższych dwóch modeli, zapewniając stabilną i zbalansowaną barwę dźwięku. Fale odbite dźwięku są jedynie częściowo odprowadzane na zewnątrz, więc ich wygłuszenie jest średnie.
Komentarze (1)