Szybciej, skuteczniej, nowocześniej. Zmiany we włocławskiej kardiologii

2020-08-04 14:41:01, Maciej Kowalczyk

Włocławska kardiologia kończy w tym roku 40 lat. Ten okrągły jubileusz zbiegł się w czasie z rozpoczęciem nowego etapu w leczeniu pacjentów z chorobami serca. Od 1 sierpnia we włocławskim szpitalu uruchomiono Zespół Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych.

Przez kilka lat przygotowywaliśmy się do tego miesiąca. Do tego dnia, gdy możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że zespołowi, który prowadzi kierownik Oddziału Kardiologii, dr Łukasz Graczykowski, udało się zrobić kolejny milowy krok w opiece nad pacjentami z problemami układu krążenia – mówiła na zorganizowanej dziś konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Karolina Welka.

Co to oznacza dla pacjentów włocławskiej lecznicy? Przede wszystkim zwiększenie dostępności usług medycznych w zakresie kardiologii. W ramach pracowni funkcjonować będzie bowiem stacjonarny, całodobowy dyżur hemodynamiczny. Dzięki powołaniu zespołu, którym kieruje dr Teresa Rusicka, zminimalizowane zostaną opóźnienia związane z leczeniem i diagnozą, a to, jak wiemy, w przypadku kardiologii szczególnie istotne.

Jednak uruchomienie pracowni, w której pracować będą specjaliści związani dotąd, między innymi, z klinikami w Łodzi to nie tylko szybsza diagnoza, ale także dostęp do nowoczesnych procedur medycznych w zakresie kardiologii inwazyjnej, takich jak: obrazowanie wewnątrznaczyniowe, rotablacja, czy procedur przeznaczonych do leczenia najtrudniejszych zmian w tętnicach wieńcowych.

Moją intencją jest, żeby Zespół Kardiologii Interwencyjnej we Włocławku nie odbiegał od renomowanych ośrodków w Polsce swoimi standardami i poziomem – podkreśla dr Teresa Rusicka.

Doktor Rusicka szkoliła się i zdobywała kwalifikacje w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Może wylegitymować się 20-letnim doświadczeniem zabiegowym w dziedzinie kardiologii inwazyjnej, zdobytym w Bydgoszczy, Poznaniu i innych ośrodkach w Polsce. Praca w WSS, to dla niej powrót do rodzinnego Włocławka.

Jestem rodowitą włocławianką. Bardzo się cieszę, że na ukoronowanie mojego życia zawodowego, swoje doświadczenia mogę wykorzystać w moim rodzinnym mieście dla ludzi z którymi się wychowywałam i wzrastałam – przyznaje.

Jak zapowiada kierownik Oddziału Kardiologii WSS, to dopiero początek rozwoju włocławskiej kardiologii. W tym oraz w przyszłym roku pojawi się możliwość przeprowadzania kolejnych procedur medycznych, dotąd niedostępnych we włocławskiej lecznicy, takich jak ablacja ujścia żył płucnych.

Obraz Bokskapet z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz