Zamknij X

Dziś ruszają kolejne granty dla firm

2020-07-30 12:00:15, Maciej Kowalczyk

Dziś i jutro (30 i 31 lipca) można składać wnioski o dedykowane najmniejszym firmom granty do kapitału obrotowego. To nowe narzędzie wsparcia gospodarki w ramach naszego pakietu antykryzysowego. Także dziś zostanie opublikowana pierwsza lista przedsiębiorstw objętych mikrograntami inwestycyjnymi. Kujawsko-pomorski wojewódzki pakiet antykryzysowy obejmuje też m.in. dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy sprzętu i medycznych środków ochrony osobistej dla szpitali oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

Granty do kapitału obrotowego to bezzwrotne wsparcie przeznaczone jest dla mikro i małych przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały w związku z obecną recesją. Chronimy w ten sposób firmy i miejsca pracy.

 Dystrybucję grantów prowadzi Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP). Przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację w wysokości do 50 tysięcy złotych, pula środków wynosi ponad 47 milionów złotych. Wnioski można składać dziś i jutro (30 i 31 lipca) wyłączne za pomocą generatora elektronicznego.

Firmy z regionu mają też do dyspozycji (udzielane także przez KPFP) pożyczki płynnościowe (m.in. na wynagrodzenia, do 1 mln zł, oprocentowanie od 0 proc., na 6 lat. Od połowy maja, kiedy je uruchomiono, wpłynęło 120 wniosków na łącznie blisko 50 milionów złotych. Podpisano 14 umów z kredytobiorcami na ponad 6,5 miliona złotych łącznie. Fundusz zawarł umowę z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Rozwoju, na mocy której pula przeznaczona na pożyczki płynnościowe została wzmocniona o 90 milionów złotych.

Od 17 sierpnia będzie można składać wnioski w ogłoszonym przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR) drugim naborze wniosków o cieszące się olbrzymim zainteresowaniem mikrogranty inwestycyjne. Mikrodotacje te (pula 5 milionów złotych) dedykowane są tym razem małym i średnim przedsiębiorstwom, które są producentami produktów i usług ważnych z punktu widzenia ograniczania rozmiarów i skutków epidemii, a także małym sklepom z przeznaczeniem na zakup urządzeń filtrujących powietrze. W pierwszym przypadku dotacja wyniesie 30 tysięcy złotych, w drugim nawet 6 tysięcy złotych (w przypadku minisieci sklepów). Agencja uruchomiła infolinię dla przyszłych beneficjentów.

W ogłoszonym na początku czerwca pierwszym naborze złożono ponad 1000 wniosków na łącznie blisko 40 milionów złotych (w tym 31 wniosków o mikrogranty na urządzenia oczyszczające powietrze). Dziś na portalu TARR zostanie ogłoszona lista beneficjentów. 

(Inf. prasowa UMWKP)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz