Start marszałkowskich mikrograntów

2020-06-01 14:23:01, Maciej Kowalczyk

Od dziś (1 czerwca) można składać wnioski na mikrogranty inwestycyjne oferowane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR). To kolejny instrument wsparcia gospodarki uruchamiany w ramach wartego 740 milionów złotych marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Przedsiębiorcy mogą już też korzystać z bardzo korzystnych pożyczek udzielanych przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) i pilotowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy (współfinansowanych przez samorząd województwa) rozwiązań rządowej Tarczy Antykryzysowej, a wkrótce także z e-bonów.

Ratujemy przedsiębiorstwa i miejsca pracy. To w dzisiejszej sytuacji niezbędne. Pracujemy intensywnie nad tym, by założone działania były przeprowadzona szybko, a przy tym w taki sposób, by w stu procentach trafiły tam, gdzie są najbardziej potrzebne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Mikrogranty to dotacje inwestycyjne w wysokości 30 lub 60 tys. złotych, adresowane do małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. Dodatkową zachętą jest z pewnością niezwykle łatwe aplikowanie o te pieniądze. W ramach tego narzędzia wesprzemy też małe sklepy, piekarnie, punkty apteczne - za pomocą mikrodotacji w wysokości do 2 tys. złotych na zakup urządzeń filtrujących powietrze. Wnioski, w bardzo uproszczonej formule, można składać od dziś (1 czerwca) za pomocą dedykowanego formularza online. Szczegóły oraz telefony i adres elektroniczny infolinii na stronie TARR.

E-bony – na 25 tysięcy, 100 tysięcy lub ćwierć miliona złotych, w zależności od wielkości firmy - pozwolą kujawsko-pomorskim przedsiębiorcom zorganizować pracę zdalną i obsługę klientów w sieci, a nawet zmodyfikować profil działalności. Opłaceni przez samorząd województwa fachowcy zrobią diagnozę technologiczną, zarekomendują możliwe rozwiązania, skroją na miarę i wdrożą narzędzia z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej. E-bon to także zakup licencji na usługi w chmurze – dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy. Zakładany na dwa lata projekt z budżetem 9 milionów złotych przygotowuje także TARR. Pierwsze e-bony trafią do firm jeszcze tego lata.

Bardzo korzystne pożyczki obrotowe Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy ma w ofercie cały czas. Teraz dostosował ten produkt do nowej sytuacji. Można wziąć do 150 tys. złotych na 2,44-2,84 proc. na 3-5 lat. W pakiecie bardzo uproszczona procedura składania wniosków i półroczna karencja w spłacie rat kapitałowych.

Nowa oferta to pożyczki płynnościowe, czyli jeszcze bardziej korzystne pożyczki obrotowe:

· do pół miliona złotych dla mikro i małych przedsiębiorstw

· do miliona złotych dla średnich przedsiębiorstw

· m.in. na wynagrodzenia

· oprocentowanie 2,09-2,84 proc.

· na 6 lat

· półroczna karencja spłat

· „wakacje kredytowe”

Szczegóły oraz informacje o innych produktach KPFP znajdują się w zestawieniu przygotowanym przez instytucję. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz