Zamknij X

Samorządowcy otrzymali promesy - 7 milionów złotych dla powiatu aleksandrowskiego

2020-07-07 18:07:14, Maciej Kowalczyk

W Ciechocinku wręczono dziś promesy inwestycyjne przedstawicielom samorządów z powiatu aleksandrowskiego. W ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych do gmin i powiatów w kujawsko-pomorskim trafi ponad 330 milionów złotych. Do powiatu aleksandrowskiego – 7 milionów.

Promesy są elementem wsparcia dla gmin w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Na dzisiejszym spotkaniu w Ciechocinku samorządowcy z powiatu aleksandrowskiego otrzymywali je z rąk Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Anny Gembickiej, poseł Joanny Borowiak i senatora Józefa Łyczaka.

Środki te, jak przyznają wójtowie i burmistrzowie są nieocenionym wsparciem dla budżetów, w sytuacji ograniczenia wpływów w wyniku epidemii koronawirusa. Zmniejszające się wpływy z podatków stawiały pod znakiem zapytania możliwość prowadzenia zaplanowanych inwestycji infrastrukturalnych. Środki otrzymane z budżetu pozwolą na ich kontynuację. Tak jest też w przypadku Ciechocinka:

Są to środki, które pozwolą nam na zakończenie naszej kluczowej w tym roku inwestycji, budowy wodnego placu zabaw dla dzieci i dorosłych. To inwestycja, której łączna wartość to 10 milionów złotych i nie ukrywam, że to wsparcie w sposób istotny przyczyni się do tego, że terminowo, zgodnie z harmonogramem to przedsięwzięcie zostanie zakończone – powiedział dziś burmistrz miasta Leszek Dzierżewicz.

Podobne głosy docierają także z innych samorządów. Jak mówi wiceminister Anna Gembicka, wprowadzając program rząd wsłuchał się w potrzeby władz lokalnych:

To jest nasza odpowiedź jako rządu – podkreśla i dodaje – Przypomnę, że Fundusz Inwestycji Samorządowych powstał z inicjatywy Pana Prezydenta Dudy. Chcemy, żeby samorządy nie zatrzymywały inwestycji, które były planowane, które były już w toku, a być może z powodu mniejszych dochodów nie mogłyby zostać zrealizowane.

Środki w ramach „Tarczy dla Samorządów” wypłacane będą jeszcze latem. Gminy i powiaty o budżetowe wsparcie wnioskować będą mogły za niespełna miesiąc.

Już od pierwszego sierpnia, bez zbędnej biurokracji, wnioskują do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Mają na to czas do połowy sierpnia, a od 1 września będą pierwsze transfery pieniędzy. Bardzo ważne jest to, że tych pieniędzy nie trzeba będzie wykorzystywać w tym roku. Można je wykorzystać w momencie realizacji inwestycji – opisuje poseł Joanna Borowiak.

Parlamentarzystka podkreśla też, że środki przeznaczone dla samorządów nie będą musiały być zwracane do budżetu państwa.

Fundusze wypłacane w ramach FIS rozwiążą problem z posiadaniem wkładu własnego, w przypadku inwestycji prowadzonych oparciu o fundusze zewnętrzne – zauważa z kolei senator Józef Łyczak:

Wszyscy ten strumień pieniędzy skierują, jak tu deklarują, na ten cel. To jest najważniejsze. Jeśli będzie wkład własny, można pozyskiwać te ogromne pieniądze. (...) Zawsze się obawiałem, droczyłem się z ministrem, że nie będziemy w stanie tych pieniędzy wykorzystać, bo samorządom brakuje wkładu własnego. Dziś, z inicjatywy prezydenta Dudy jest ta pomoc skierowana do samorządów - mówi senator i dodaje, że nie jest w stanie pogodzić się z tym w jaki sposób prace nad rządową Tarczą prowadzone są w senacie – Próbuje wetować wszystkie dobre inicjatywy – konkluduje.

W ramach rządowego wsparcia do gmin i powiatów trafi łącznie 6 mld zł.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz