Radni zdecydowali: Budżet Obywatelski z podziałem na pule

2020-07-07 13:42:55, Maciej Kowalczyk

Budżet Obywatelski i uchwalenie wsparcia na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków – to najważniejsze punkty porządku obrad XXIV sesji Rady Miasta.

Tegoroczne głosowanie nad Budżetem Obywatelskim będzie wyglądać zdecydowanie inaczej niż te z poprzedniego roku. Radni zdecydowali się przyjąć propozycję ratusza zmieniającą zarówno sposób głosowania, jak i sposób w jaki dzielone będą środki w ramach zgłoszonych projektów. 

W związku z trwającym stanem zagrożenia epidemiologicznego, w tym roku nie będzie możliwości głosowania w sposób tradycyjny, przez wrzucenie głosu do urny. Zamiast tego, każdy z mieszkańców będzie mógł oddać głos elektronicznie. Zmiany dotkną także sposobu jaki podzielona będzie pula środków w ramach BO. Tym razem zgłaszać można projekty w trzech kategoriach:

  • Zielonej – tu zgłaszać można swoje propozycje związane z obszarami zielonymi w mieście (na tę część BO przeznaczonych zostanie do 25% środków).
  • Instytucjonalną – tu z kolei trafią pomysły związane z inwestycjami na terenie placówek oświatowych (to także do 25% środków BO).
  • Ogólnomiejską – czyli projekty nie związane z poprzednimi kategoriami, finansowane z pozostałej części Budżetu Obywatelskiego.

Z punktu widzenia mieszkańców najistotniejszą wydaje się zmiana dotycząca wprowadzenia kategorii instytucjonalnej. Nie od dziś dawało się słyszeć głosy, że placówki oświatowe w mieście, mając duży „potencjał mobilizacyjny” wśród uczniów i ich rodziców w głosowaniu nad BO mają zdecydowanie łatwiej. Teraz to się zmieni, a szkoły i przedszkola rywalizować będą tylko między sobą. W ślad za tym projekty zgłoszone przez mieszkańców będą miały łatwiejszą drogę do realizacji.

Jaka będzie wysokość Budżetu Partycypacyjnego w tym roku? W uchwale rady określono jego wysokość w granicach do 0,5 % wydatków miasta określonych w ostatnim sprawozdaniu.

Myślę, że będzie to cztery miliony złotych – precyzował dziś prezydent Marek Wojtkowski – Chętnie byśmy ją podwyższyli, ale zdają sobie Państwo sprawę, że mamy bardzo konkretne, finansowe ograniczenia z tytułu pandemii.

Na dzisiejszej sesji radni uchwalili też uchwałę w sprawie przyznania w roku 2020 dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków.

Fotorelacje


Komentarze (1)


gość (2020-07-07 17:24:09) Zgłoś do moderacji
Kiedy wreszcie urząd zacznie pracować normalnie, nie traktując mieszkańców miasta jak zarazy? Wszędzie (sklepy, komunikacja itp) jest normalnie, tylko urzędnicy bardzo boją się wyjść ze słodkiego nieróbstwa. Wystarczy dobra organizacja i maseczki

Dodaj swój komentarz