Zamknij X

Zasady udzielania dotacji do remontów w Strefie Rewitalizacji. Włocławianie pytają, ratusz odpowiada

2020-06-22 09:19:55, Maciej Kowalczyk

W związku z pojawiającymi się pytaniami na temat udzielanych przez Urząd Miasta Włocławek dotacji do remontów w Specjalnej Strefie Rewitalizacji, w serwisie rewitalizacja.wloclawek.eu zostały opublikowane odpowiedzi na 5 najczęściej poruszanych w przestrzeni internetowej wątków.

Dlaczego Urząd Miasta finansuje remonty w prywatnych nieruchomościach i to tylko w Śródmieściu?

Dotacje do remontów udzielane są przede wszystkim dzięki zapisom Ustawy z 9 października 2015 r. o Rewitalizacji i Uchwały Nr VIII/57/2019 Rady Miasta Włocławek z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie ustanowienia Specjalnej Strefy Rewitalizacji na obszarze rewitalizacji Miasta Włocławek. Te instrumenty prawne umożliwiają wspieranie prac remontowych w wysokości do 50% nakładów koniecznych w nieruchomościach położonych w obszarze rewitalizacji.

Ile wniosków o dotację wpłynęło do Urzędu Miasta i dlaczego wybrano akurat te 10 nieruchomości?

W 2020 roku do Urzędu Miasta Włocławek wpłynęło 15 wniosków, spośród których 11 zostało zaakceptowanych pod względem formalnym. 10 z nich zostało pozytywnie zaopiniowanych pod względem merytorycznym przez Komisję do spraw oceny wniosków o udzielenie dotacji na roboty budowlane polegające na remoncie lub przebudowie oraz na prace konserwatorskie i restauratorskie w odniesieniu do nieruchomości niewpisanych do rejestru zabytków dla właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości położonych w obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji i poddanych analizie. Ostatecznie Komisja rekomendowała Prezydentowi Miasta Włocławek udzielenie dotacji na remonty w 10 nieruchomościach. Pozostali wnioskodawcy nie spełnili w pełni wymogów określonych w Uchwale o SSR.

Z jakiego powodu niektóre nieruchomości otrzymały dotację po raz kolejny?

Jest to uzależnione od wskazanego we wniosku zakresu robót i np. wysokości środków, jakie właściciel lub użytkownik wieczysty jest w stanie przeznaczyć na prace w swojej nieruchomości. W przypadku programu "Remont krok po kroku", zakładającego etapowanie prac, w jednym roku może być to np. wymiana niezbędnych instalacji, w drugim naprawa elewacji.

Czy kamienica, w której mieszkam ma szansę na uzyskanie wsparcia z budżetu miasta?

Podstawą ubiegania się o dotację jest złożenie wniosku przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, który może uzyskać dotację w wysokości do 50% nakładów koniecznych. W przypadku nieuregulowanego stanu prawnego konieczne jest uzyskanie przez zainteresowane osoby lub podmioty, najczęściej na drodze sądowej, prawa własności. Z kolei 19 nieruchomości znajdujących się w zasobie miejskim zostanie wyremontowanych według harmonogramu wpisanego do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.

Gdzie znajdę informację o wnioskodawcach, którzy otrzymali dotację w 2020 roku i zakresach robót?

Dane wnioskodawców, wraz z adresami nieruchomości i zakresem robót można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Włocławek i w zakładce Specjalna Strefa Rewitalizacji na stronie rewitalizacja.wloclawek.eu.

Pełna informacja na ten temat tutaj

(Informacja prasowa UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz