Zamknij X

Andrzej Duda we Włocławku: Inwestycje przemysłowe wyznaczają rytm rozwoju kraju

2020-06-10 11:38:15, Maciej Kowalczyk

Prezydent odwiedził wczoraj Włocławek i Lubień Kujawski. W Lubieniu spotkał się z mieszkańcami miasta, we Włocławku odwiedził teren budowy nowych instalacji do produkcji nawozów azotowych, powstających w Anwilu.

Decyzję o rozbudowie zdolności produkcyjnych nawozów azotowych w należących do Orlenu zakładach podjęto jesienią 2018 roku, w maju ubiegłego roku wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. W sumie na terenie chemicznej firmy powstaną trzy nowe instalacje produkcyjne ciągu nawozowego: instalacja do produkcji kwasu azotowego, instalacja do produkcji roztworu azotanu amonu (tzw. neutralizacja) i instalacja do produkcji nawozów metodą granulacji bębnowej. 

Po oddaniu do eksploatacji wszystkich elementów instalacji zdolności produkcyjne włocławskiej spółki zdecydowanie wzrosną. Warta 1,3 miliarda złotych instalacja pozwoli na zwiększenie produkcji nawozów azotowych aż o 50%.

To jest przykład inwestycji (…) która rzeczywiście zmieni w sposób zasadniczy pozycję rynkową samego Anwilu, jak i Orlenu – mówił prezydent – Inwestycja ma być zrealizowana, jak planuje firma, do 2022 roku. W tym momencie będzie mogła ruszyć produkcja, która zaspokoi większość zapotrzebowania naszego kraju, jeśli chodzi o nawozy azotowe. (…) Poza tym staniemy się też istotnym producentem nawozów azotowych w przestrzeni europejskiej. Oznacza to zwiększenie i portfela i potencjału PKN Orlen.

Andrzej Duda podkreślał, że podobne do włocławskiej inwestycje pozwalają na gospodarczy rozwój kraju, dzięki wprowadzeniu najnowocześniejszych światowych technologii do zakładów produkcyjnych. Zwracał też uwagę, że to jedna z kilku podobnych inwestycji realizowanych przez polskie firmy.

To one wyznaczają rytm rozwoju kraju i wierzę, że ten rytm w najbliższych latach bardzo znacząco przyspieszy – mówił.

Na konieczność rozwoju procesów inwestycyjnych w kierowanej przez siebie spółce zwracał też uwagę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wskazywał, że firma jest obecnie w trakcie realizacji kilku projektów o strategicznym znaczeniu:

Orlen nie tylko inwestuje tutaj, ale Orlen od trzech lat realizuje wielki program inwestycyjny i ta inwestycja wpisuje się w rozwój przemysłu petrochemicznego. Jest to wielki program inwestycyjny. To jest program, gdzie będziemy budować również nowe olefiny, będą one dodatkowym kołem zamachowym także dla Anwilu, bo Anwil będzie zwiększał cały czas produkcję polichlorku winylu – wymieniał Daniel Obajtek.

Po zakończeniu budowy nowych instalacji we włocławskich zakładach pojawi się 100 dodatkowych miejsc pracy.

Fotorelacje


Komentarze (1)


marek (2020-06-13 17:52:07) Zgłoś do moderacji
Tylko korytogłowi mogą to coś słuchać i jeszcze dotykać brrrrrr.

Dodaj swój komentarz