Żegnajcie maseczki. Od soboty zmiana przepisów

2020-05-27 13:04:23, Maciej Kowalczyk

Ten krok ze strony rządu zapowiadany był już kilkunastu dni. W ramach kolejnego luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek. Ale tylko w przestrzeni publicznej. Wiemy też kiedy będziemy mogli wybrać się do kina i teatru.

Na otwartej przestrzeni, tam gdzie możliwe jest zachowanie dystansu społecznego będziemy mogli zdjąć maseczki zakrywające usta i nos. W sklepach, urzędach, punktach usługowych i w transporcie publicznym ten obowiązek zostaje jednak utrzymany. O zmianach poinformował dziś Mateusz Morawiecki, wskazując, że spełnione zostały warunki pozwalające na kolejne „poluzowanie” przepisów.

Postawiliśmy sobie jasne cele: bardzo proste do przedstawienia, a bardzo trudne do zrealizowania - przesunąć falę zachorowań, by nie zabrakło respiratorów, łóżek i środków medycznych do leczenia chorych. Ten cel udało nam się zrealizować – mówił dziś premier.

Głównym argumentem za zmianami jest to, że w większości województw w Polsce współczynnik reprodukcji wirusa spadł poniżej 1 ( co oznacza, że jeden zakażony infekuje statystycznie mniej niż jedną, kolejną osobę).

Transmisji poziomej, która nas tak niepokoi - gdy możemy zarazić się w przestrzeni publicznej - jest już niewiele. Dzieki temu możemy zdjąć te ograniczenia - chociażby dotyczące zasłaniania ust i nosa – powiedział dziś minister Łukasz Szumowski.

Przedstawiciele rządu podkreślali jednak, że zasady dystansu społecznego, wprowadzone na początku walki z epidemią, wciąż obowiązują. Wciąż więc musimy pamiętać o obowiązku utrzymywania dwumetrowej odległości od siebie w przestrzeni publicznej (za wyjątkiem osób mieszkających razem, dorosłych opiekujących się dziećmi, osób niepełnosprawnych i wreszcie – osób noszących maseczki). Obowiązek zasłaniania ust i nosa pozostaje jednak w:

  • autobusach i tramwajach,
  • sklepach,
  • kinach i teatrach,
  • salonach masażu i tatuażu,
  • kościołach
  • urzędach (jeśli idziemy załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Nieprzypadkowo na liście pojawiły się kina i teatry, te miejsca wrócą do pracy już za nieco ponad tydzień – 6 czerwca. Tego samego dnia zmienią się przepisy dotyczące organizacji wesel i uroczystości rodzinnych. Od kolejnej soboty w takich imprezach będzie mogło uczestniczyć do 150 osób i, co ważne, weselnicy zwolnieni są z obowiązku noszenia maseczek. Przepisy umożliwią też innych zgromadzeń (tych, które odbywają się w przestrzeni otwartej) np. koncertów, jednak w tym przypadku konieczne będzie noszenie maseczki ochronnej, lub utrzymanie wymaganego dystansu. Warto jednak zaznaczyć, że Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należeć jednak będzie do lokalnego samorządu.

W ramach kolejnego etapu luzowania obostrzeń do funkcjonowania wrócą też baseny, siłownie, kluby fitness, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu, sale zabaw i parki rozrywki (6 czerwca). W tym przypadku nie znamy jeszcze jednak dokładnych wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego w jakim będzie się to odbywać.

Od najbliższej soboty zniesione zostaną też limity osób przebywających w lokalach gastronomicznych. Jak informuje rząd: W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Obraz Jeyaratnam Caniceus z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz