We Włocławku powstaną dwa ośrodki kwarantanny. To obowiązkowa profilaktyka - uspokaja ratusz

2020-03-12 15:24:35, Maciej Kowalczyk

Na terenie naszego województwa wciąż nie zdiagnozowano przypadku pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, samorządy w porozumieniu z władzami centralnymi przygotowują się jednak na pierwsze przypadki i związane z nimi konsekwencje. We Włocławku wytypowano już miejsca kwarantanny zbiorowej.

Kujawsko-pomorskie pozostaje jednym z województw, w których COVID-19 , choroba wywoływana przez niebezpieczny patogen jeszcze się nie pojawił. Nie zmienia to faktu, że samorządy przygotowują się na jego wystąpienie. Powstanie miejsc kwarantanny zbiorowej to jeden z obowiązków, które nałożyły na samorządy władze w Warszawie. Takie miejsca wytypowane zostały we Włocławku.

Na ten cel został oddany do wykorzystania budynek przy ulicy Żytniej, krótko rzecz ujmując, Centrum Małego Dziecka, które jeszcze do niedawna tam funkcjonowało i jako drugi budynek alternatywny, bursa przy ulicy Mechaników – poinformował prezydent Marek Wojtkowski.

W obu budynkach powstanie od 50 do 100 miejsc, przeznaczonych dla osób objętych kwarantanną. Ratusz uspokaja, że działania te mają charakter profilaktyczny. Obecnie nie ma konieczności kierowania do ośrodków, jakichkolwiek osób podejrzewanych o zakażenie koronawirusem. Zarządzenie wojewody jest jednoznaczne – miejsca na ośrodki muszą zostać wytypowane już, nie w chwili w której patogen pojawi się w regionie. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił się ponadto do samorządowców z prośbą o podjęcie rozmów w sprawie ewentualnego poszerzenia tej bazy o nowe obiekty. Takie starania podjęto już w powiecie włocławskim.

Rozpoczynamy rozmowy także z właścicielami prywatnych instytucji, żeby były one do dyspozycji. Myślę, że jesteśmy wszyscy przekonani, że nawet jeśliby coś gorszego zaczęło dziać się w naszym regionie, tak to ujmę, to i tak te instytucje (hotele – przyp. red.) będą puste. Także ewentualnie będą przeznaczone do takiego wykorzystania – mówił starosta Roman Gołębiewski.

Powstanie ośrodków kwarantanny ma kluczowe znaczenie w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa w populacji. Jak przypomniał Marek Wojtkowski, to niestosowanie się do przepisów nakładających kwarantannę stało się zarzewiem kryzysu, który dotknął Włochy.

Pełen zapis dzisiejszej konferencji prasowej (temat od 16 minuty 28 sekundy).

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz