Otwarte żłobki – MRPiPS ujawnia szczegóły

2020-04-30 10:56:48, Maciej Kowalczyk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ujawniło warunki, na jakich 6 maja ponownie mogą zostać otwarte żłobki. Zalecenia muszą być egzekwowane także w klubach dziecięcych i przez dziennych opiekunów – innymi słowy wszędzie tam, gdzie od środy przebywać będą trzylatki i młodsze dzieci.

Dziś przed południem poinformowano o możliwości powrotu do normalnego funkcjonowania żłobków i przedszkoli. Ostateczną decyzję o otwarciu placówek mają podjąć organy prowadzące, pod warunkiem zastosowania wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. MRPiPS ujawniło je kilka godzin temu. Lista jest długa.

Wskazówki resortu podzielono na kilka grup. Część sformułowana została pod adresem organów prowadzących, inne dotyczą dyrektorów, opiekunów a także rodziców.

W komunikacie ministerstwa czytamy, że organy prowadzące placówki powinny zadbać między innymi o:

  • Możliwość ograniczenia liczby dzieci w żłobku, klubie dziecięcym oraz u dziennego opiekuna
  • Zaplanowanie organizacji pracy na podstawie analizy zebranych zdalnie (np. telefonicznie lub mailowo) informacji od rodziców o liczbie uczestników oraz godzinach zajęć opiekuńczych.
  • Zapewnienie pomieszczeń (w tym do izolacji) oraz ich wyposażenia.
  • Zapewnienie stosowania ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie instytucji, w tym środków ochrony indywidualnej oraz dezynfekcji powierzchni.
  • Zapewnienie środków higienicznych potrzebnych do bieżącego funkcjonowania instytucji.

Lista wytycznych stawianych przed dyrektorami placówek jest jeszcze dłuższa. Przede wszystkim muszą oni zweryfikować dotychczasowe procedury pod kątem sanitarno-higienicznym. Jak pisze resort: przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie zakazu przynoszenia zabawek, ograniczona musi zostać także możliwość przebywania w placówce osób trzecich. Ponadto MRPiPS przekazuje dyrektorom, by:

  • Przy wejściu do budynku bezwzględnie umieścili płyn do dezynfekcji rąk i zobligowali wszystkich dorosłych do korzystania z niego. O ile jest taka potrzeba, instytucje powinny zostać zaopatrzone w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
  • Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci nie wpuszczać go do instytucji. Rodzic ma zostać poproszony o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem.
  • Mają zapewnić korzystanie z dystrybutorów wody przez pracowników, tak aby dzieci nie miały bezpośredniej styczności ze źródłem wypływu wody.
  • Dzieci, pod nadzorem opiekuna, mogą korzystać z istniejących na terenie instytucji placów zabaw i boisk. Wychodzenie na plac zabaw poszczególnych grup należy zorganizować jednak tak, aby nie kontaktowały się ze sobą wzajemnie.
  • Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować (chyba, że jest tyle zabawek , że każde dziecko bawi się inną).
  • należy unikać rotacji opiekunów podczas sprawowania opieki nad dziećmi.

Opiekunowie w placówkach, według zaleceń MRPiPS powinni zwracać uwagę na częste mycie rąk wychowanków, dezynfekować zabawki i pomoce, oraz usunąć te, których zdezynfekować nie można (np. pluszowe misie).

Szczegóły znaleźć można na stronach internetowych ministerstwa.

Obraz 2081671 z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz