W ciągu najbliższych kilku dni banki rozpoczną przyjmowanie wniosków o subwencję w ramach Tarczy Antykryzysowej. Rządowy program o wartości 100 miliardów złotych skierowany jest do 670 tysięcy polskich firm. Z tej puli 75 mld trafi do sektora MŚP. Co zrobić aby otrzymać pieniądze? Polski Fundusz Rozwoju opublikował poradnik dla przedsiębiorców.
Wczoraj program pomocy dla przedsiębiorstw uzyskał akceptację Komisji Europejskiej, w ślad za tym Polski Fundusz Rozwoju, będący operatorem programu, zapowiada szybkie rozpoczęcie jego realizacji.
W jego ramach do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski trafi pula 75 mld zł. System, dzięki któremu możliwe będzie złożenie wniosku już jest gotowy. Powstał przy współpracy PFR, banków, Krajowej Izby Rozliczeniowej i innych instytucji finansowych. Złożenie wniosku następować będzie poprzez system bankowości elektronicznej. Ostateczną decyzję o przyznaniu subwencji, lub odrzuceniu wniosku podejmować będzie PFR i to ona przekazywać będzie środki do banku, w którym złożono wniosek. Według zapowiedzi całość procedury ma trwać do 21 dni.
Do programu przystąpiło 17 banków komercyjnych i większość banków spółdzielczych. To za ich pośrednictwem w ciągu najbliższych dni będzie można złożyć wniosek. Mogą to zrobić zarówno mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający od 1 do 9 osób oprócz właściciela), których roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro, jak i właściciele małych i średnich firm zatrudniających do 249 osób, których roczny obrót jest mniejszy niż 50 milionów euro (lub suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro).
Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku na subwencję mogą liczyć te firmy, które udokumentują spadek przychodów o co najmniej 25 %. Maksymalna kwota subwencji w przypadku mikrofirm zależy od spadku przychodów i liczby zatrudnionych i może wynieść do 324 tysięcy złotych. W przypadku większych przedsiębiorstw kwota ta może wynieść maksymalnie 3,5 miliona złotych.
W obu przypadkach właściciele firm mogą liczyć, że 75% kwoty subwencji będzie bezzwrotną. Podstawowym warunkiem jest utrzymanie działalności i stopnia zatrudnienia ( w przypadku firm z sektora MŚP dodatkowo brany jest pod uwagę stopień spadku sprzedaży).
Jak informuje PFR w programie uczestniczą następujące banki: Alior Bank, Bank BPS oraz zrzeszone i współpracujące Banki Spółdzielcze, Bank Millennium, Bank Pekao S.A., Bank Pocztowy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, SGB-Bank S.A. oraz Banki Spółdzielcze SGB i współpracujące Banki Spółdzielcze.
Za pośrednictwem 17 banków komercyjnych oraz większości banków spółdzielczych będzie można składać wnioski o subwencje #TarczaFinansowaPFR.
— Grupa PFR (@Grupa_PFR) April 28, 2020
System już gotowy, w ciągu kilku najbliższych dni zostanie uruchomiona szybka ścieżka wsparcia dla mikrofirm i MŚP.https://t.co/DgpHUAP8Lc
Szczegółowe informacje na temat ścieżki pozyskania subwencji znaleźć można w przewodniku opublikowanym przez PFR.
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Komentarze (0)