DPS-y w regionie z pomocą Urzędu Marszałkowskiego

2020-04-23 10:51:25, Maciej Kowalczyk

Środki ochrony osobistej dla ponad 11 tysięcy osób i dodatkowe wynagrodzenie dla blisko 5 tysięcy pracowników na pierwszej linii, a także zakup 10 tysięcy testów diagnostycznych – tak wygląda wart 41 milionów złotych pakiet wsparcia systemu usług społecznych, będący częścią marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków.

Do koordynacji zakupów i dystrybucji testów w kierunku Covid-19 marszałek województwa powołał zespół składający się ze specjalistów od zamówień publicznych, ekspertów medycznych i ekspertów w dziedzinie usług społecznych. Podczas wczorajszej wideokonferencji ustalono, że skład zespołu uzupełnią przedstawiciele wskazani przez starostów i prezydentów miast. To właśnie te samorządy, jako podmioty zarządzające m.in. domami opieki społecznej, są partnerami w tym projekcie. Zakupów dokonane zostaną grupowo, bo taki tryb pozwala na uzyskanie niższych cen.

Nasze działania podyktowane są, z jednej strony, koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, z drugiej – koniecznością zapewnienie ciągłości pracy instytucji wsparcia społecznego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W pierwszym rzucie testom – jednocześnie genetycznym, potwierdzającymi obecność koronawirusa, i serologicznym na obecność przeciwciał – zostaną poddani wszyscy pracownicy domów pomocy społecznej w całym regionie. Specjaliści uważają, że takie połączenie diagnostyczne jest celowe, bo pozwala wskazać nie tylko osoby zarażone (chore na Covid-19 lub takie, które mogą wkrótce zachorować), ale także, które przeszły zakażenie bezobjawowo, a wytworzone przeciwciała czynią je odpornymi na koronawirusa.

Pierwsze testy wśród personelu domów pomocy społecznej już są wykonywane. Zrobiono je w podległych starostwom powiatowym DPS-ach powiatów:

  • aleksandrowskiego,
  • brodnickiego,
  • bydgoskiego,
  • golubsko-dobrzyńskiego i
  • wąbrzeskiego.

Pozostałe elementy antyepidemicznego pakietu wsparcia systemu usług społecznych to:

  • zakupy środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji
  • dodatkowe wynagrodzenia dla personelu na pierwszej linii
  • interwencyjne ośrodki opieki nad osobami starszymi.

Na budżet – 41 milionów złotych – składają się pieniądze naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (35 milionów złotych), dotacja z budżetu państwa i udział finansowy wszystkich samorządów powiatowych województwa. Podczas wczorajszej telekonferencji pakiet chwalił wojewoda Bogdanowicz, podkreślając, że to bardzo potrzebne w obecnej sytuacji działania.

(Inf.prasowa UMWKP)

Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz