RPO - czekają środki na izolację termiczną

2020-04-07 09:45:32, Maciej Kowalczyk

Sposobem na ograniczenie zapotrzebowania na energię i zmniejszenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie budynków mieszkalnych, a tym samym na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy, jest ich właściwa izolacja termiczna. Ocieplenie ścian, wymiana pokrycia dachowego, uszczelnienie okien i drzwi, montaż energooszczędnego oświetlenia - to tylko niektóre z działań, jakie wykonać mogą spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, korzystając z pożyczek i dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Bydgoszczy i Toruniu, zrzeszający spółdzielnie mieszkaniowe z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, podaje, że w naszym regionie funkcjonują 64 tego rodzaju podmioty. W mieszkaniach należących do spółdzielni żyje około 350 tysięcy osób, czyli co szósty obywatel regionu.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać niekomercyjne pożyczki przeznaczone na sfinansowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych. Wsparcie oferuje Getin Noble Bank, wybrany jako pośrednik finansowy dysponujący środkami z RPO. Pieniądze z pożyczek można przeznaczyć na izolację termiczną budynków (ocieplanie), wymianę pokrycia dachów oraz stolarki okiennej i drzwiowej, zamontowanie energooszczędnego oświetlenia, przebudowę systemów grzewczych, przemodelowanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, zastosowanie automatycznych systemów zarządzania budynkiem, a także rozwiązania w dziedzinie zielonej energii, w tym nowoczesnych technologii do przydomowej produkcji elektryczności i ciepła. Maksymalna wartość pożyczki to 10 milionów złotych. Oprocentowanie dla inwestycji, dzięki którym oszczędność energetyczna osiągnięta zostanie na poziomie co najmniej 25 procent wynosi 0,2%. W przypadku uzyskania efektu energetycznego na poziomie co najmniej 60 procent, oprocentowanie jest zerowe. Kwota jaką dysponuje na ten cel Getin Noble Bank to 69 milionów złotych.

Wsparcie można także uzyskać startując w aktualnych konkursach RPO dotyczących rewitalizacji obszarów miejskich. Można je wykorzystać na remont zdegradowanych budynków i zagospodarowanie ich otoczenia, remont przestrzeni wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz rozbudowę podstawowej infrastruktury komunalnej. Nabór wniosków jest prowadzonych w comiesięcznych rundach konkursowych do końca 2020 roku. Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie wynosi 243 milionów złotych.

W wyniku przeprowadzonych do tej pory naborów, do dofinansowania wyłoniono już 19 projektów. Wartość tych inwestycji to blisko 90 milionów złotych. Wsparcie ze środków RPO wynosi ponad 56 milionów złotych. W przygotowaniu są umowy na realizację kolejnych 5 przedsięwzięć.

(Inf. prasowa UMWKP)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz