180 milionów złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli

2020-03-28 10:41:51, Maciej Kowalczyk

Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki. Już w przyszłym tygodniu samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt. Oddamy im pieniądze – zapowiada Urząd Wojewódzki

 Komisja Europejska poparła pomysł polskiego rządu, by zaoszczędzone do tej pory - w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. To kwota w wysokości ponad 180 milionów złotych. Od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba -  także na mobilny dostęp do internetu.
 
Jak ważnym zadaniem dla administracji rządowej i samorządowej jest jest zapewnienie wszystkim dzieciom równego dostępu do administracji wskazał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Zachęcam samorządy gminne oraz powiatowe do tego, aby już rozpoczęły rozpoznanie rynku i wstępny zakup tego sprzętu: laptopów, tabletów, urządzeń do mobilnego dostępu do internetu. Ten sprzęt ma trafić do domów najbardziej potrzebujących, które mają braki, gdzie jest problem z dostępem do nauki. W tej sytuacji to bardzo istotna rzecz aby dzieci miały równy dostęp do tej formy i możliwości kształcenia - mówił przedstawiciel rządu w województwie.

Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat. Samorządy mogą liczyć na wsparcie nie mniejsze niż 40 tycięcy złotych na poszczególny samorząd.

Po oszacowaniu potrzeb mogą już rozpoczynać zakupy. Wydatki można już ponosić, wnioski zaczną być przyjmowane od 1 kwietnia. Rząd nie wskazuje parametrów sprzęt. Zależy nam na tym, by samorządy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów - tłumaczy Urząd Wojewódzki.

Kolejny krok - to wniosek do CPPC. Przy czym nie potrzeba w tym wypadku wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Aby tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe konieczna była zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami. A ta była błyskawiczna – otrzymano ją w jeden dzień. Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

Pomoc w wyposażeniu w niezbędny sprzęt i dostęp do sieci to nie jedyny projekt nastawiony na wsparcie zdalnej edukacji.  Już 15 marca uruchomiono portal www.gov.pl/zdalnelekcje, gdzie nauczyciele, rodzice i uczniowie znajdą materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania.. Do tej pory opublikowano tam 3616 materiałów. Każdego dnia ich przybywa. Każdego dnia przybywa także użytkowników portalu. Odwiedziło go już niemal 1,8 miliona osób, które wygenerowały niemal 33 miliony odsłon strony.

Zdajemy sobie sprawę, że materiały to jedno. Druga sprawa to zmobilizowanie uczniów i wykorzystanie dostępnych w sieci narzędzi do zdalnego nauczania. Aby ułatwić nauczycielom działania także w tym zakresie, przygotowaliśmy dla nich poradnik Nauczycielu, poprowadź lekcje online! Podpowiadamy w nim m.in. jakie darmowe narzędzia można znaleźć w internecie.

Wiemy, że nie każdy nauczyciel jest nauczycielem informatyki i nie wszyscy muszą być ekspertami od komunikacji online. Dlatego wspólnie z NASK przygotowaliśmy proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczymy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje - zachęca Urząd Wojewódzki.

Obraz StartupStockPhotos z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz