Defibrylatory AED – jak działają? Jakie mają zastosowanie?

2020-03-19 11:46:46, Artykuł partnera

Defibrylatory AED swą nazwę wzięły od ang. Automated External Defibrillator, co w tłumaczeniu oznacza Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator. Głównym zadaniem tego urządzenia jest podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych poprzez ustabilizowanie pracy serca. Jakie defibrylatory znajdują się na rynku i jak wygląda ich mechanizm działania?

Defibrylator – gdzie można kupić?

Profesjonalny sprzęt medyczny należy kupować od zaufanych firm, które od dłuższego czasu związane są z pierwszą pomocą. Jedną z takich instytucji jest Centrum Ratownictwa, które już od ponad 10 lat zajmuje się kwestiami związanymi z ratowaniem ludzkiego zdrowia i życia.Centrum Ratownictwa to instytucja, która poza organizacją szkoleń z pierwszej pomocy, prowadzi sklep, w którym dostępny jest m.in. defibrylator AED: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/Defibrylatory-AED/13. Każdy defibrylator dwufazowy prezentowany w ofercie posiada obszerny opis produktu, w którym wskazana jest moc defibrylatora, opisany jest system działania oraz dodatkowe funkcje.

 

Co to jest defibrylator?

Defibrylator to urządzenie, które stosowane jest w przypadku zatrzymania akcji serca, kiedy zwykła akcja resuscytacyjna, czyli sztuczne oddychanie i masaż zewnętrzny mięśnia sercowego, jest niewystarczająca do przywrócenia funkcji życiowych.

 

Jak działa defibrylator AED?

Defibrylatory AED wyposażone są w elektrody, które należy przykleić do klatki piersiowej osoby poszkodowanej. Urządzenie analizuje rytm serca i jeśli zauważy nieprawidłowość, wyświetla komunikat o konieczności wykonania defibrylacji. Defibrylator wyzwoli następnie impuls elektryczny, a ten przepływając przez mięsień sercowy, przywróci jego prawidłową pracę.

 

Defibrylator dwufazowy a jednofazowy – różnice

Defibrylatory mogą generować fale energii o różnym kształcie i dlatego wyróżnia się urządzenia jednofazowe i dwufazowe. Zalecane wyładowania defibrylatorów (wyrażane w dżulach) określają wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji. W defibrylatorach jednofazowych pierwsze wyładowanie, ale także kolejne, powinno mieć wartość 360 J. Inaczej jest w przypadku urządzeń dwufazowych. W tych modelach początkowe wyładowanie ma oscylować w granicach 150-200 J, a następne od 150 do 360 J.

 

W jakich miejscach wykorzystywany jest defibrylator AED?

W ciągu kilka ostatnich lat nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie rośnie ilość automatycznych defibrylatorów znajdujących się w przestrzeni publicznej. Mimo że tego typu urządzenia coraz liczniej pojawiają się w takich miejscach jak przychodnie, centra handlowe czy teatry, wciąż ich liczba nie jest na tyle zadowalająca, by każdy obywatel miał do defibrylatora swobodny dostęp w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca u osoby poszkodowanej.

Centrum Ratownictwa, dzięki swojej działalności, przyczynia się wzrostu świadomości obywateli co do konieczności umieszczania takich urządzeń w budynkach użyteczności publicznej. Zazwyczaj informacja o tym, że w budynku znajduje się defibrylator AED, umieszczona jest na drzwiach wejściowych obiektu, a samo urządzenie jest oznaczone międzynarodowym logotypem AED.

 

Kto może używać defibrylatora?

Jeszcze kilkanaście lat temu polskie prawo niejednoznacznie określało status prawny defibrylatorów AED i sądzono, że jego obsługi może się podjąć wyłącznie personel medyczny, a w szczególności lekarz. Dziś przepisy mówią jasno, że każda osoba potrafiąca obsłużyć AED, powinna użyć go w przypadku prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz