Zamknij [X]

Marek Wojtkowski: IH będzie monitorować ceny w sklepach

2020-03-17 12:16:55, Maciej Kowalczyk

Ta wiadomość podana podczas codziennego briefingu prasowego prezydenta to pokłosie narastającej fali informacji o nieuzasadnionych podwyżkach cen artykułów żywnościowych. Problem nie dotyczy tylko naszego miasta, ale także i tu jest doskonale widoczny.

Ostatnie dni niepewności i nowych informacji na temat narastania zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa spowodowały, że tłumnie rzuciliśmy się by uzupełnić domowe zapasy. Zakup surowego mięsa jest mocno utrudniony, zaś tam gdzie już je znajdziemy ceny w niczm nie przypominają tych sprzed tygodnia.

Poszaleli – jeszcze wczoraj alarmowała nas Pani Sylwia z włocławskiego Południa – Skrzydełka z kurczaka za 11 złotych. Tydzień temu brałam za 5. Albo filet z piersi za 24 złote, ostatnio jak patrzyłam to był po 15! Za co ja mam to kupić?

To nie jest odosobniony głos, przykłady nieracjonalnych podwyżek o kilkadziesiąt procent (w porównaniu, choćby, z ubiegłym tygodniem) wciąż obiegają media społecznościowe. Dziś zareagował także włocławski ratusz:

Sytuacja jest nadzwyczajna i osobiście nie rozumiem, jak taką sytuację można wykorzystywać – mówił dziś Marek Wojtkowski.

Prezydent potwierdził, że odbył w tej sprawie rozmowy zarówno z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów, jak i Inspekcją Handlową. Ta ostatnia instytucja ma niebawem rozpocząć monitoring i kontrolę cen towarów w poszczególnych kategoriach. Jak wiemy sytuacja wygląda podobnie także w innych miastach i kontrola będzie miała zasięg ogólnopolski. Niemniej ratusz prosi mieszkańców o zgłaszanie przypadków drakońskich podwyżek cen artykułów spożywczych.

Według założenia ratusza, sytuację może poprawić ponowne uruchomienie miejskich targowisk. Ta decyzja już zapadła i od czwartku będziemy mogli zrobić tam zakupy. Jednak i tu obowiązują ograniczenia. Możliwa będzie sprzedaż tylko i wyłącznie artykułów spożywczych. Jak przekonuje prezydent, ta decyzja nie spowoduje wzrostu zagrożenia epidemiologicznego, a może zastopować nieuzasadnione podwyżki.

Jestem przekonany, że możliwość zrobienia zakupów na świeżym powietrzu jest znacznie bezpieczniejsza, niż możliwość dokonania takich zakupów w sklepikach, czy też zatłoczonych marketach. Jestem też przekonany, że będzie skutkowała większą konkurencją na rynku cen – przekonywał prezydent.

Komentarze (4)


KATARZYNA (2020-03-17 13:17:39) Zgłoś do moderacji
Do Pana Prezydenta Proponowałabym aby Pih najpierw zajrzał do hurtowni mięsnych ewentualnie na giełdy warzywne gdyż to oni nam narzucili takie ceny z kosmosu .Sklep narzuca jedynie swoją marżę i to wcale nie dużą bo najczęściej 15 lub 20% a problem się zaczął jak zwykle u pośrednika bo nie podejrzewam żeby producent dostał większą cenę jak zwykle mafia pośredników zadziałała i bez skrupułów na ludzkiej krzywdzie To jest nie etyczne to jest po prostu barbarzyńskie zachowanie naszych rodaków. Polak jednak potrafi nawet na Polaku zarobić kokosy A ja się łudziłam że my jako naród mamy w sobie człowieczeństwo pomyliłam się .I oni śmią się nazywać hurtownikami to są zwykli szemracze.
agnieszka (2020-03-17 13:51:23) Zgłoś do moderacji
gdzie zgłaszać te sklepy nie podano jakis link tel...
qwew (2020-03-17 17:57:42) Zgłoś do moderacji
sklep PSS Społem na ostrowskiej, pierś z kurczaka 24zł
Gość (2020-03-18 04:33:32) Zgłoś do moderacji
Prócz kontroli PIH, to i kary nałożyć na nieuczciwych, którzy wykorzystują sytuację i żerują na ludziach. To jedyny i chyba skuteczny sposób!

Dodaj swój komentarz