Pomóżmy seniorom - apeluje marszałek Piotr Całbecki

2020-03-16 08:50:10, Maciej Kowalczyk

W poniedziałek rusza nasza pomoc dla seniorów. Chcę, aby był to przykład dla innych samorządów, do których jednocześnie skieruję pismo z prośbą o podobne działania. - pisze marszałek w liście skierowanym do samorządowców z regionu. We Włocławku podobne działania rozpoczął już MOPR oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

 

Nie mamy na terenie województwa stwierdzonego żadnego przypadku zachorowania, ale trzeba być przygotowanym na zachorowania oraz, co równie ważne, wspierać się nawzajem i sobie pomagać - pisze Piotr Całbecki.

Szczególną troską w tym trudnym czasie otoczyliśmy seniorów w naszym regionie. Wdrożyliśmy wiele nowych rozwiązań, aby osoby starsze nie zostały same bez wsparcia. To bardzo ważne, bo to starszym i chorym osobom najbardziej zagraża koronawirus - i dlatego powinny pozostawać w domach. Jednak wielu seniorów jest samotnych, nie ma im kto zrobić zakupów czy wykupić leków z apteki.

W poniedziałek rusza nasza pomoc dla seniorów. Chcę, aby był to przykład dla innych samorządów, do których jednocześnie skieruję pismo z prośbą o podobne działania. Zwłaszcza że dzięki środkom z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego powstało wiele nowych form i miejsc opieki nad niesamodzielnymi osobami starszymi – obecnie zawieszonych.

Z 41 domów dziennego pobytu w całym regionie korzystało dotąd blisko 1,7 tysiąca osób. Kluby seniora w Chełmży, Płużnicy, Bydgoszczy, Lubiczu i Inowrocławiu dysponowały łącznie 275 miejscami. 700 starszych pań i panów korzystało z oferty niestacjonarnych centrów usług środowiskowych, które powstały przy niektórych domach dziennego pobytu i klubach seniora. W związku z epidemią COVID-19 zajęcia w tych placówkach zostały zawieszone, a korzystające z nich osoby starsze pozostają w domach.

Teraz rekomenduje i proszę, aby samorządy lokalne zmieniły profil projektów i nawiązały relacje z seniorami  w ich domach,  dostarczając im posiłki, robiąc zakupy czy wykupując leki. Z całą pewnością takie odwiedziny będą pomogą seniorom, również od strony emocjonalnej, bo często przebywają oni w domach zupełnie sami. 

Od dziś Urząd Marszałkowski rusza z rozwożeniem żywności dla 30 seniorów w gminie Zławieś Wielka oraz kolejnych 30 w Górznie. Żywność będą dostarczać urzędnicy, którzy pozostają jednocześnie żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Beneficjenci tej pomocy to podopieczni dziennych domów opieki powstałych z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko–Pomorskiego w Górznie i Przysieku. 

 Zadbaliśmy również o seniorów, którzy korzystają z cieszącego się dużym zainteresowaniem programu teleopieki domowej, opartej na tak zwanych bransoletkach życia, czyli noszonych na nadgarstku mobilnych urządzeniach do przywoływania pomocy. W etapie pilotażowym programu bransoletki otrzymało 225 seniorów. Skontaktowaliśmy się z każdym z nich, aby sprawdzić, czy nie potrzebuje naszej pomocy przy zakupach i w innych kwestiach bytowych. Dziesięcioro z tej grupy zadeklarowało chęć skorzystania z naszej pomocy przy zakupach. Ich dostarczanie zaczynamy w najbliższy poniedziałek. Pozostali mają wsparcie bliskich lub sąsiadów - informuje marszałek.

 Podobny projekt będzie realizowany także we Włocławku. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

(zdj. Bernd Schray/Pixabay)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz