
Aby móc łowić ryby, generalnie niezbędne jest posiadanie karty wędkarskiej. Są jednak pewne wyjątki, do których należą łowiska prywatne, inaczej zwane komercyjnymi.
Na łowiskach komercyjnych nie trzeba posiadać karty wędkarskiej. W tym przypadku za możliwość łowienia zapłacić należy właścicielowi akwenu. Zasady wędkowania, wymagany sprzętu oraz cenę określa właściciel łowiska.
Łowiska komercyjne w różnych województwach
Łowiska komercyjne dostępne są w każdym województwie naszego kraju. W województwie wielkopolskim jednym z najpopularniejszych łowisk komercyjnych jest łowisko Wilcze. Można tam złowić wiele gatunków ryb, w tym przede wszystkim liny, leszcze, krąpie i płocie. W okolicy jeziora znajdują się pola kempingowe, domki i pokoje do wynajęcia.
W Małopolsce dużą popularnością cieszy się łowisko Dolina Będkowska. Łowisko należy do Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska, w skład którego wchodzi kompleks kilku historycznych zabudowań. Podzielone jest na trzy łowiska. Na pierwszym z nich złapać można sandacza i szczupaka, na drugim karasia i płoć, a na trzecim okonia i leszcza.
W województwie kujawsko-pomorskim bardzo popularne jest łowisko Stawy Dylewskie. Powstało ono w 2002 roku w wyniku przebudowy stawów hodowlanych, które specjalizowały się w karpiu, stąd oczywiście to właśnie ta ryba jest tam najpopularniejsza. Łowisko podzielone jest na cztery stawy. Co ciekawe, każdy staw dedykowany jest innej grupie wędkarzy. I tak np. w stawie nr 1 swoich sił mogą spróbować początkujący wędkarze, bowiem żyją tam ryby stosunkowo niewielkie, o wadze około 2,5 kg.
W województwie łódzkim dużym zainteresowaniem cieszy się komercyjne łowisko Zalew Uchański. Dużą zaletą tego miejsca jest jego bieżące zarybianie, dzięki czemu można liczyć na bardzo dorodne okazy takich ryb jak karp, amur i szczupak.
Komercyjne łowiska na Śląsku
W województwie dolnośląskim wędkarze bardzo chętnie wybierają się do Krainy Trzech Stawów. Nazwa jest nieprzypadkowa – można tam skorzystać z jednego z trzech zbiorników. Wędkowanie dozwolone jest zarówno w dzień, jak i w nocy, a stanowiska wędkarskie wyposażone są w ławeczki i zadaszone stoliki. Najlepiej biorą tam karpie i amury.
Spośród łowisk komercyjnych w województwie śląskim wskazać na pewno warto łowisko Pod Borem. Akwen zajmuje obszar 4 ha i zasilany jest wodą z górnego odcinka Wisły. Jest to miejsce na tyle urokliwe, że znakomicie czas spędzą tam nie tylko wędkarze, ale także ich bliscy, których ze sobą zabiorą. Wyznaczonych zostało tam aż 28 stanowisk wędkarskich. Te, które znajdują się na przedniej linii brzegowej umożliwiają bezpośredni dojazd samochodem, a także dostęp do prądu. Dla osób, które chcą łowić z tylnej linii brzegowej, właściciele łowiska zapewniają wózki do transportu sprzętu.
Komercyjne łowiska w województwie opolskim to przede wszystkim obiekt o wdzięcznej nazwie El Dorado. Jest to zbiornik który powstał w miejscu żwirowni, a wybierając się tam, możemy liczyć przede wszystkim na duże karpie i amury.
Komentarze (4)