
Przed przystąpieniem do klejenia tworzyw sztucznych należy ich powierzchnię w odpowiedni sposób przygotować. Przygotowanie tworzyw sztucznych, podobnie jak innych powierzchni do klejenia dzieli się na dwie metody: mechaniczne i chemiczne. Wyjaśniamy jak dobrze przygotować powierzchnię tworzywa sztucznego do klejenia i na co zwrócić szczególną uwagę.
Jak czytamy na stronie AMB Technic, firmy specjalizującej się zarówno w urządzeniach do dozowania, jak i dozowaniu klejów i silikonów. Ze względu na mechanizm klejenia, kleje dzielimy na:
• kleje rozpuszczalnikowe;
• kleje oparte na polimerowych żywicach;
• kleje mieszane.
Przygotowanie mechaniczne
Piaskowanie tworzyw sztucznych
Jedną z metod przygotowania powierzchni z tworzyw sztucznych do klejenia jest jej przygotowanie mechaniczne. W przypadku mechanicznego przygotowania tworzyw sztucznych do klejenia najlepiej sprawdza się piaskowanie proszkami z elektrokorundu lub utwardzonego żeliwa.
Kiedy wykonywać piaskowanie plastiku?
Pamiętajmy, aby w racjonalny sposób ocenić, czy takie przygotowanie mechaniczne będzie w ogóle konieczne i czy nie przyniesie ono więcej szkody niż pożytku. Oceny dokonujemy na podstawie przeznaczenia tych materiałów, ich wielkości, stanu i innych czynników. W przypadku nowych, a także małych i drobnych elementów plastikowych nie zaleca się mechanicznego przygotowania do klejenia. Będzie ono natomiast wskazane w sytuacji, gdy powierzchnia tworzywa sztucznego, przeznaczona do klejenia jest mocno zabrudzona i nadszarpnięta zębem czasu. Przygotowanie mechaniczne powierzchni z tworzyw sztucznych warto także przeprowadzić w przypadku, gdy element, który będziemy kleić, był już wcześniej piaskowany, a także w sytuacji, gdy trzeba usunąć warstwę nawierzchniową, łatwiejszą i szybszą w usunięciu metodami mechanicznymi niż chemicznymi.
Przygotowanie chemiczne
Odtłuszczenie plastiku - o czym pamiętać?
O ile mechaniczne przygotowanie elementów plastikowych do klejenia można z różnych przyczyn pominąć, o tyle przygotowanie chemiczne jest konieczne. Jest ono zawsze zalecane, czy to przed klejeniem, czy przed malowaniem, czy przed lakierowaniem. Najważniejsze w odpowiednim przygotowaniu elementów plastikowych do tych czynności jest ich odpowiednie odtłuszczenie. Pamiętajmy jednak, że odtłuszczenie to nie tylko staranne umycie powierzchni - to skuteczne usunięcie tłuszczy, czy innych związków, które utrudniają, a czasami nawet uniemożliwiają przeprowadzenie klejenia.
W tym miejscu należy jednak jasno zaznaczyć, że na tym etapie przygotowania do klejenia można popełnić zasadniczy błąd. Otóż do odtłuszczania powierzchni bardzo często mylnie używa się takich produktów jak rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, benzyny itp. Owszem są one w stanie bardzo dobrze zmyć powierzchnię plastiku, lecz w znacznej większości przypadków nie są one odtłuszczaczami, a poza tym pozostawiają na powierzchni charakterystyczną mikro-warstwę, która w znaczący sposób utrudnia klejenie.
Izopropanol
W przypadku chemicznego przygotowania do klejenia tworzyw sztucznych sprawdza się inna popularna substancja chemiczna - alkohol. Jednak użycie do tego celu czystego spirytusu jest mało racjonalne, przede wszystkim ze względów ekonomicznych - wysokiej ceny. Najlepszą substancją do odtłuszczenia i dobrego chemicznego przygotowania powierzchni z tworzyw sztucznych do klejenia jest izopropanol, czyli alkohol izopropylowy, w skrócie IPA. Użycie IPA do odtłuszczania elementów plastikowych zapewnia przeprowadzenie tej czynności w sposób tani, szybki i nieinwazyjny, a cały proces czyszczenia będzie przebiegać prawidłowo.
Izopropanolu używamy do oczyszczania, odtłuszczania niemal wszystkich powierzchni plastikowych. Wyjątkiem jest laserowo cięte PMMA, czyli szkło akrylowe potocznie nazywane szkłem plastikowym lub pleksi. Do właściwego przygotowania chemicznego do klejenia powierzchni z pleksi należy użyć specjalistycznego produktu.
Komentarze (0)