Jutro termin nadzwyczajnej sesji sejmiku w sprawie epidemii koronawirusa

2020-03-05 08:58:35, Maciej Kowalczyk

Będzie nadzwyczajna sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego w sprawie epidemii koronawirusa – ogłosił marszałek Piotr Całbecki podczas wczorajszej konferencji prasowej. Wniosek o zwołanie takiego posiedzenia, podpisany przez radnych Koalicji Obywatelskiej, został przekazany przewodniczącej Elżbiecie Piniewskiej, która, po uzgodnieniu ze wszystkimi klubami radnych, ogłosi termin najprawdopodobniej jutro.

Pierwszy w Polsce przypadek zakażenia koronawirusem został właśnie potwierdzony. Jako radni nie możemy nie rozmawiać o tej sytuacji, która jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców województwa. Zaprosimy na tę sesję pana wojewodę, reprezentantów służb epidemiologicznych i szpitali, przedstawicieli oświaty. Musimy zrobić wszystko, by uniknąć zagrożeń. To poważny problem, wszyscy z zatrwożeniem patrzymy na sytuację epidemiologiczną na kontynencie. Sesja powinna się odbyć w najkrótszym możliwym terminie. Sprawa jest na tyle pilna, że może to być w sobotę lub niedzielę. Liczymy, że efektem będzie przede wszystkim precyzyjna informacja dla mieszkańców regionu – mówił podczas spotkania z dziennikarzami gospodarz województwa, któremu towarzyszyli radny Jacek Gajewski i sekretarz województwa Marek Smoczyk.

W naszym regionie funkcjonują dwie lecznice chorób zakaźnych, w Bydgoszczy i Toruniu, obie prowadzone są przez samorząd województwa. Są gotowe do przyjęcia pacjentów z koronawirusem, w każdej chwili mogą przyjąć kilkudziesięciu chorych w odpowiednim, gwarantującym bezpieczeństwo, reżimie sanitarnym. Gdyby jednak epidemia się rozwinęła, przygotowane są łóżka w innych placówkach w całym regionie – łącznie kilka tysięcy. W tym tygodniu odbyło się spotkanie kierownictw tych placówek ze sztabem kryzysowym.

Takiej epidemii nie było od dziesięcioleci. Mam nadzieje, że procedury, które sprawdziły się na okoliczność znacznie mniejszych zagrożeń, nie zawiodą. Apelujemy o zdrowy rozsądek, nie można siać paniki, a jednocześnie wszyscy musimy postępować właściwie. W każdej gminie, w każdym powiecie powinny się takie spotkania odbyć – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

(Inf. prasowa UMWKP)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz