Ratusz dotuje sport. W tym roku wyda na ten cel ponad 1,6 mln.

2020-02-24 17:33:40, Maciej Kowalczyk

W ubiegłym roku na dotacje dla imprez sportowych, sportu młodzieżowego i klubów wyniosły ogółem 1,335 miliona złotych. W tym, w wyniku konkursu, do beneficjentów popłynie 1,650 miliona. Kto otrzyma te środki? Dziś ratusz poinformował o szczegółach.

Podobnie jak przed rokiem lwia część z kwoty wyasygnowanej z budżetu to środki przeznaczone na szkolenie sportowe. Na ten cel przewidziano milion złotych. Na finansowe wsparcie imprez przewidziano 235 tysięcy złotych.

Podczas posiedzenia komisji, za zgodą prezydenta miasta, zwiększyliśmy kwotę o 50 tysięcy złotych, ponieważ liczba ofert, która wpłynęła (…) była bardzo imponująca. W tym roku zamierzamy zorganizować z dotacji 50 imprez sportowych. Praktycznie wszystkie kluby, które wystąpiły o dotację, taką dotację otrzymały – wyjaśnia Barbara Moraczewska, zastępczyni prezydenta.

Na wsparcie turystyki przeznaczono 13 tysięcy złotych. 25 tysięcy na letni wypoczynek. Wśród beneficjentów znalazły się także imprezy: „Olimpiada Hefajstosa”, czy też „Szkolny Miś”. Co ciekawe, po pieniądze z miejskiej kasy nie zgłosił się nikt zainteresowany organizacją szkolnych konkursów. Środków nie rozdysponowano.

Największe pojedyncze dotacje popłyną do organizatorów imprez lekkoatletycznych. Włocławski półmaraton otrzyma „zastrzyk” w wysokości 40 tysięcy złotych. Największa kwota trafi jednak do organizatora największej w tym roku (a także na przestrzeni minionych lat) imprezy lekkoatletycznej. Chodzi oczywiście o Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce, które odbędą się we Włocławku w czerwcu. Na dotację do tej imprezy z miejskiego budżetu popłynie 300 tysięcy złotych.

Ta kwota nie dziwi, jeśli uświadomimy sobie skalę organizowanej imprezy. Do miasta zawita 600 najlepszych polskich lekkoatletów. Nie ma w tym zdaniu przesady, przypomnijmy bowiem, że zawody będą jednocześnie olimpijską kwalifikacją dla zawodników kadry narodowej. To dla nich „obowiązkowy sprawdzian”. Rywalizować będą w 40 konkurencjach pod okiem 200 trenerów, masażystów i lekarzy.

Sama obsługa zawodów to około 400-500 osób – zaznacza Marian Nowakowski z LKS Vectra Włocławek, który to klub organizuje mistrzostwa i dodaje - W tej chwili jesteśmy na etapie bardzo zaawansowanej organizacji zawodów. Od strony logistycznej wszystkie podstawowe sprawy załatwimy do końca marca. Cały czas trwają rozmowy ze sponsorami (…) Przy tej okazji chciałbym podziękować Panu Prezydentowi, bo dotacja, którą dostaliśmy z Urzędu Miasta jest wystarczająca, by takie zawody przy współudziale sponsorów przeprowadzić.

Prezydent Marek Wojtkowski podkreślał, że zbliżające się wielkimi krokami mistrzostwa to „największa impreza sportowa w historii Włocławka”. Jednocześnie podkreśla, że ratusz nadal zdecydowanie wspierać będzie włocławski sport.

Jak państwo widzą, co roku, konsekwentnie, staramy się tę dotację zwiększać. I tak będzie również w kolejnych latach – zapowiada – Myślę, że odzwierciedleniem takiej polityki miasta w dziedzinie sportu są miejsca zajmowane w rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży w Polsce. Włocławek zajmuje coraz wyższe lokaty.

Wśród klubów sportowych największa dotacja wpłynie także do LKS Vectra Włocławek, na drugim miejscu listy dotacji znajduje się Towarzystwo Koszykówki Młodzieżowej, na trzecim -Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie. Łącznie dofinansowanie przyznano blisko 80 ofertom zgłoszonym w konkursie organizowanym przez ratusz. Zostały one zgłoszone przez 37 klubów z miasta.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz