Zamknij X

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

2020-02-12 15:39:10, Maciej Kowalczyk

Od 11 lutego do 10 kwietnia we Włocławku i powiecie włocławskim trwa kwalifikacja wojskowa. W tym roku, przed komisjami lekarskimi pojawią się mężczyźni z rocznika 2001, jednak nie tylko oni.

Jeszcze kilkanaście lat temu wezwanie przed oblicze komisji lekarskiej, decydującej o ustaleniu zdolności do służby wojskowej nie kojarzyło się młodym ludziom najlepiej. Często oznaczało bowiem rychłe rozpoczęcie służby wojskowej. Dziś, kiedy Wojsko Polskie jest strukturą zawodową, pojawienie się przed komisją jest po prostu kolejnym obowiązkiem, z którego można bezboleśnie się wywiązać. Co ważniejsze jednak, wpisanie do rejestrów prowadzonych przez Wojskowe Komendy Uzupełnień daje możliwość rozpoczęcia nowej drogi zawodowej kariery, właśnie w mundurze. 

Rokrocznie z tej możliwości korzysta wielu Polaków. Nie tylko młodych, ale także i nieco starszych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w armii. Możliwości jest kilka. Na chętnych czeka służba przygotowawcza, kandydacka czy zawodowa, studenci mogą skorzystać z opcji jaką jest Legia Akademicka, zaś ci wszyscy, którzy chcą pełnić służbę w możliwie jak najbardziej elastyczny sposób, mogą skierować swoje kroki w stronę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Warunek jest jeden – pojawienie się przed komisją kwalifikacyjną. W tym roku przy ulicy Toruńskiej, gdzie ma swoja siedzibę pojawią się:

1. Mężczyźni urodzeni w 2001 r.;
2. Mężczyźni urodzeni w latach 1996 -2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3. Kobiety z roczników  1996 - 2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

Każda z nich powinna zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości i aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm.
  • posiadaną dokumentację medyczną - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
  • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, kwalifikacje zawodowe, ewentualnie świadectwa ukończenia szkoły

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz