Zamknij X

Otwarcie świetlicy środowiskowej w Gołaszewie

2020-01-30 11:57:36, Maciej Kowalczyk

W miniony czwartek 23 stycznia 2020 roku o godz.10 w Gołaszewie gm. Kowal Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Nasza Szkoła Naszym Domem” dokonało uroczystego otwarcia świetlicy środowiskowej powstałej w ramach programu PROO (Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich).

Stowarzyszenie „Nasza Szkoła Naszym Domem” zostało utworzone pod koniec 2015 roku z inicjatywy rodziców dzieci likwidowanej szkoły Podstawowej w Nakonowie. Była to alternatywa na wypadek całkowitej likwidacji placówki w celu jej przejęcia i dalszego prowadzenia. Jednak władze samorządowe gminy Kowal po likwidacji szkoły uznały racje rodziców i potrzeby oświatowe w tej części gminy, pozwalając na szukanie nowej instytucji czy organu prowadzącego, który mógłby podjąć się poprowadzić szkoły.

Z dwóch instytucji, które zgłosiły swoją chęć do poprowadzenia szkoły i przedszkola w Nakonowie, ostatecznie samorząd gminy Kowal wybrał Fundację Familijny Poznań, która podjęła się prowadzić szkołę i przedszkole na zasadach szkoły publicznej przez minimum 15 lat. W związku z tym stowarzyszenie „Nasza Szkoła Naszym Domem” mogło się skupić na współpracy z dyrekcją szkoły i przedszkola w zakresie wsparcie placówki w zakup sprzętu sportowego, pomocy dydaktycznych, gier i zabawek czy wpierania finansowego życia kulturalnego. Ponadto zgodnie ze statutem działalność stowarzyszenia pozwalała na uatrakcyjnienie życia mieszkańców wsi położonych na obszarach gminy Kowal oraz ościennych, gminy Choceń i Włocławek.

Dzięki zaangażowaniu i działalności statutowej z roku na rok pozyskiwano większą rzeszę sponsorów i darczyńców, a co za tym idzie więcej środków finansowych, pozwalających w większym zakresie wspierać życie kulturalne i naukę w Galileo. Pod koniec 2019 roku zarząd stowarzyszenia podjął decyzje o przystąpieniu do projektu organizowanego przez Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030, którego założeniem była poprawa warunków życia społeczności wiejskiej z terenów objętych działalnością stowarzyszenia, a co za tym idzie walka z wykluczeniem społecznym, promocją zdrowego trybu życia i poprawy zdrowia oraz prowadzenie wszelkich form edukacji.

Jak podkreśliła na spotkaniu Sylwia Zasada – prezes i Tamara Chomicz – wiceprezes stowarzyszenia, nazwa projektu „Świetlik” to robocza nazwa, która zrodziła się w głowach na potrzeby programu PROO. W związku z tym zarząd przystąpił do energicznych działań, mających na celu szybkie pozyskanie na ten cel odpowiedniego obiektu. Po krótkich perturbacjach i nie znalezienia wspólnego konsensusu z działaczami Kółka Rolniczego w Nakonowie, nawiązano pozytywną współprace z działaczami Kółka Rolniczego w Gołaszewie, które posiadało na swoim stanie część obiektu, spełniając kryterium gabarytowe na potrzeby świetlicy wiejskiej.

Kolejnym etapem działania było stworzenie stosownego projektu pn. Świetlik”, który musiał spełniać wymogi formalne, a następnie przebrnąć przez gęste sito spośród dużej ilości złożonych wniosków. Po przejściu kolejnych tur, ostatecznie wniosek stowarzyszenia został wyłoniony jako laureat programu PROO, a to już wielki krok do sfinalizowania projektu, w którego siedzibie odbyło się czwartkowe spotkanie działaczy stowarzyszenia z zaproszonymi gośćmi.

Do nowej siedziby stowarzyszenia w Gołaszewie na zaproszenie władz przybyli zaproszeni przedstawiciele samorządów; gminy Kowal - wójt Stanisław Adamczyk, Choceń w osobie sekretarz gminy - Agnieszka Świątkowska oraz Włocławek – nieobecną wójt Magdalenę Korpolak-Komorowską reprezentowała Elżbieta Grzegórska – kierownik GOPS. Ponadto nieobecną sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz poseł Anną Gembicką reprezentowała Magdalena Nowak - dyrektor biura, a zarazem radna Gminy Włocławek. Zarząd Kółka Rolniczego w Gołaszewie reprezentował Józef Miziołek – prezes, a zarazem sołtys, Mieczysław Świerczyński – skarbnik oraz Grażyna Nawrocka – członek zarządu, a zarazem przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Radę gminy Kowal reprezentowali; Zofia Bojakowska – wiceprzewodnicząca oraz radni - Wojciech Nawrocki i Dariusz Zając. Ponadto Niepubliczną Szkołę Podstawową Galileo w Nakonowie reprezentowała dyrektor Joanna Malinowska. Na otwarciu obecna była również Iwona Rogalska - przewodnicząca Koła Gospodyń Nowoczesnych „Dziewanna” z miejscowości Pińczata gm. Włocławek.

Podczas pokazu multimedialnego pani prezes Sylwia Zasada podkreśliła, że obiekt po modernizacji otrzymał nową szatę, nowy system grzewczy, wodno-ściekowy, a także nowe pomieszczenia w tym, salę konferencyjno-rekreacyjną, biuro, sanitariaty oraz pomieszczenie socjalne. Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w potrzebne i funkcjonalne urządzenia oraz zabezpieczenia. Ponadto został zakupiony odpowiedni pojazd do przewozu 9 osób na zajęcia oraz inne planowane wyjazdy. Wartość modernizacji i przystosowania obiektu, to kwota 125 tysięcy złotych, do tego dochodzi zakup samochodu tzw. busa marki Ford Transit Custom za kwotę 51.500 zł.

Jak podkreśliła w dalszej prezentacji wiceprezes Tamara Chomicz, w ramach projektu Świetlik przy współpracy z władzami szkoły Galileo w Nakonowie oraz organu prowadzącego tę placówkę są prowadzone zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, w których 20 uczestników (dzieci i dorośli) uczestniczą w różnego rodzaju grach i zabawach, mających na celu zainteresowania sportem oraz poprawą kondycji i zdrowia fizycznego. Równolegle do zajęć sportowych były prowadzone zajęcia plastyczne oraz rękodzieła, w których wzięło udział 12 uczestników. W zajęciach muzycznych wzięła taka sama ilość chętnych, natomiast o dwie osoby więcej wzięły udział w zajęciach tanecznych. Największą frekwencją oraz zainteresowaniem cieszą się zajęcia z języka angielskiego, bo aż 30 uczestników w różnych kategoriach wiekowych i poziomie wiedzy korzysta z tej formy nauczania.

Ponadto w ramach programu Świetlik stowarzyszenie zorganizowało kilka interesujących zajęć i spotkań w terenie, mających na celu integrację mieszkańców społeczności wiejskiej w tym, wypad na kręgle, wieczór gier planszowych, seans filmowy w Multikinie oraz spotkanie z archeologiem. W związku z tym, że program Świetlik to nie tylko nauka, gry i zabawy ale przede wszystkim człowiek, to największe wysiłki działaczy są kierowane do rozwoju zaplecza personalnego stowarzyszenia. W przeciągu kilku tygodni sfinansowano kursy i szkolenia dla 23 osób, które w przyszłości będą współpracowały ze stowarzyszeniem pod kątem prowadzonej działalności w trakcie trwania projektu PROO w latach 2018 – 2030, i tak przeszkolono 2 osoby - kierownik kolonijny, 4 osoby - opiekun kolonijny, 6 osób – wolontariusz, 10 osób – kurs pierwszej pomocy medycznej oraz 1 osoba – kurs fotograficzny do obsługi medialnej.

W trzeciej części spotkania prezes Sylwia Zasada i Tamara Chomicz przedstawiły zebranym wolontariuszy, którzy po uzyskaniu stosownych przeszkoleń i certyfikatów wyrazili zgodę na współpracę w stowarzyszeniu, w ramach szeroko rozumianego wolontariatu, która została sfinalizowana podpisaniem stosownych umów. Prezes Sylwia Zasada w sposób szczególny złożyła na ręce pani Magdaleny Nowaka – dyrektor biura poseł Anny Gembickiej, która patronowała idei powstania projektu „Świetlik” oraz wspierała zarząd stowarzyszenia w podejmowaniu trudnych decyzji.

W godzinach popołudniowych zarząd stowarzyszenia w ramach prezentacji zaprosił mieszkańców Gołaszewa, Nakonowa oraz sąsiednich miejscowości ze swoimi pociechami na prezentacje świetlicy oraz możliwości szkoleniowo dydaktycznych w 2020 roku.

Tekst i fot. Wojciech Nawrocki

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz