Poprzez historię tworzymy przyszłość - 157 rocznica powstania styczniowego

2020-01-22 15:40:28, Maciej Kowalczyk

Ten zryw niepodległościowy w sposób szczególny związany jest z naszym regionem. To właśnie Kujawy były świadkami bitew i potyczek toczonych przez zbrojne partie z carskimi żołnierzami. Ślady tych wydarzeń i pamiątki po nich bez trudu można spotkać także we Włocławku. Ich śladem podążali dziś uczestnicy rocznicowych uroczystości.

Jak co roku delegacja wladz miasta, wraz z przedstawicielami samorządu i parlamentarzystów, odwiedziła pomniki upamiętniające bohaterów tamtych walk. Jak co roku także, złożono kwiaty przy najbardziej znanym z monumentów - pomniku Stanisława Bechiego, włoskiego pułkownika walczącego w składzie oddziałów powstańczych na Kujawach i tu też straconego. To jeden z wielu bohaterów tamtych wydarzeń. Dodajmy choćby Bartłomieja Nowaka, chłopa z zaboru pruskiego, który walczył i wielokrotnie przekraczał granicę rosyjsko-pruską przeprowadzając ochotników, czy przenosząc zaopatrzenie. Powstanie zakończył w randze pułkownika wojsk powstańczych.

 – przypomniał dziś radny Janusz Dębczyński

Mianowany naczelnikiem wojsk na Mazowszu toczył w 1863 roku ciężkie boje także w Przedczu, czy pod Olszakiem. Wymieniać można długo, faktem jest, ż to właśnie powstanie z 1863 roku stanowi szczególną kartę w dziejach Kujaw i jak podkreślała Domicela Kopaczewska, zastępczyni prezydenta Marka Wojtkowskiego, winniśmy pamięć jego bohaterom.

Walczyli z zaborcą rosyjskim o to, żeby Polska była wolna – mówiła dziś pod pomnikiem Stanisława Bechiego – Wiemy jak zakończył się ten bój. Ale to nie był bój na darmo. Ci, którzy wtedy w trudnych warunkach, w krzakach, w mrozie, w błocie, walczyli dla nas, o naszą niepodległość, są w naszych sercach i w naszej pamięci. (...) Powinniśmy pamiętać o tych bohaterach. Cieszę się, ż są z nami młodzi ludzie, bo poprzez historię tworzymy przyszłość.

Myślę, że tą pamięć należy kultywować i szerzyć, bo bez tych zrywów powstańczych. Bez tego powstania w 1863 roku nie byłoby odzyskania niepodległości w 1918 roku –dodawał radny Janusz Dębczyński.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz