Wystawę poświęconą Powstaniu Styczniowemu otwarto w MBP

2019-01-07 14:06:02, Maciej Kowalczyk

22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe. Trwający do jesieni następnego roku zryw narodowy nie ominął także Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. To właśnie bohaterom powstania z regionu poświęcona jest czasowa wystawa jaką od dziś oglądać można w gmachu MBP przy ul. Warszawskiej.

Okolice Włocławka w czasie powstaia styczniowego były świadkiem kilkudziesięciu potyczek i kilku większych bitew stoczonych przez powstańcze oddziały (partie) dość powiedzieć, że to właśnie pod Włocławkiem na teren Królestwa Polskiego miał przedostać się dyktator powstania Ludwik Mierosławski. To tu, przegrywając bitwy pod Krzywosądzem i Nową Wsią, zmuszony został do powrotu na teren Prus, To we Włocławku wreszcie więziono powstańców styczniowych schwytanych w okolicy podczas zażartych walk pomiędzy partiami a oddziałami rosyjskimi.

Jednym z więźniów, straconym następnie przez Rosjan, był Stanislao Bechi, schwytany w grudniu 1863 roku w Bielnie. Choć w akcję, mającą na celu złagodzenie wyroku włączyła się też, inna bohaterka tamtych dni, Izabella Zbiegniewska, wyrok wykonano.

To właśnie o nich (między innymi) traktuje wystawa, którą od dziś oglądać można w holu MBP na drugim piętrze. 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz