Bechi, Zbiegniewska, Nowak - Wystawa w MBP do lutego

2019-01-09 12:52:45, Maciej Kowalczyk

Jak informowaliśmy już w poniedziałek w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Warszawskiej do lutego oglądać będzie można wystawę poświęconą miejscom, osobom i wydarzeniom związanym z przebiegiem powstania styczniowego na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej.

Kilkadziesiąt potyczek i bitwy, które zapisały się w historii tego niepodległośiowego zrywu. W przeciwieństwie do powstania listopadowego, to styczniowe, w regionie zapisało się krwawo i zostawiło po sobie wiele mogił i równie wielu bohaterów. 

Na drugim piętrze MBP do lutego oglądać będzie można wystawę, na którą składają się zarówno zbiory biblioteczne, jak i materiały udostępnione przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej:

Można obejrzeć tutaj szlak turystyczny dotyczący powstania styczniowego. Można obejrzeć portrety bohaterów, którzy brali udział w powstaniu styczniowym, miejsca pamięci a także różne artykuły, nekrologi... - wyjaśnia Urszula Puchalska z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Oprócz najbardziej znanych nazwisk powstańców, takich jak Stanisław Bechi, czy opiekująca się powstańcami Izabela Zbiegniewska na wystawie można zobaczyć pamiątki dotyczące między innymi Kazimierza Mielęckiego. Ziemianina, który już w lutym 1863 roku przystąił do organizowania oddziału powstańczego w okolicy. Innym z uwiecznionych jest postać, jak na warunki powstania styczniowego, wyjątkowa. Chłop, Bartek Nowak, walczący w powstaniu przeciwko zaborcy. O nim, między innymi, pisał Zdzisław Arentowicz, patron włocławskiej biblioteki.

Raz jeszcze zapraszamy. Wystawę w MBP można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarzFatal error: Uncaught exception 'ErrorException' with message 'file_put_contents(): Only 0 of 174 bytes written, possibly out of free disk space' in /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php:91 Stack trace: #0 [internal function]: Kohana_Core::error_handler(2, 'file_put_conten...', '/home/maciekq4/...', 91, Array) #1 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php(91): file_put_contents('/home/maciekq4/...', '\n2023-03-21 20:...', 8) #2 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log.php(184): Kohana_Log_File->write(Array) #3 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/session.php(378): Kohana_Log->write() #4 [internal function]: Kohana_Session->write() #5 {main} thrown in /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php on line 91