Minął rok, odkąd zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Od grudnia 2018 r. do końca listopada 2019 r. w województwie kujawsko-pomorskim wystawiono ponad 1,2 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Przez ten czas w kraju wystawiono ich ponad 25 mln.
Od 1 grudnia 2018r. lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Tylko w szczególnych przypadkach mogą wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego. Taka sytuacja może mieć miejsce w razie braku prądu lub internetu albo podczas domowych wizyt, gdy lekarz nie będzie miał przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. Papierowe zwolnienie i tak w ciągu trzech dni trzeba wprowadzić do systemu elektronicznego.
E-ZLA to niewątpliwy sukces i korzyści dla każdej ze stron, od pacjentów, poprzez lekarzy, aż po pracodawców. Najbardziej zadowolony jest pacjent, który po wyjściu z gabinetu nie musi martwic się jak dostarczyć druk do pracodawcy. Wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie natychmiast trafia do systemu ZUS, na profil PUE płatnika składek (pracodawcy) oraz na profil PUE ubezpieczonego. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu – wyjaśnia Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Lekarze przyzwyczaili się do nowej formy wystawiania zwolnień. Blisko 100 proc. wszystkich zaświadczeń wystawianych jest w formie elektronicznej. E-ZLA wystawia już ponad 101,3 tys. lekarzy w całej Polsce. Niektórzy korzystają przy tym z pomocy asystentów medycznych. Upoważniony przez lekarza asystent wykonuje tylko techniczne czynności w systemie, a o samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal decyduje lekarz. Takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, a po upływie 12 miesięcy będzie musiał wystawić kolejne. By to zrobić musi zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych (RAM) i stworzyć nowe upoważnienie. Pierwsze upoważnienia były wystawiane rok temu, warto więc sprawdzić czy upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA jest jeszcze ważne – dodaje rzecznika.
(Inf. prasowa ZUS)
Komentarze (0)