Radni przyjęli budżet Włocławka na 2020 rok

2019-12-17 10:39:02, Maciej Kowalczyk

133 miliony na inwestycje, dochody na poziomie niemal 757 milionów i deficyt wynoszący 53 miliony złotych. To założenia przyszłorocznego budżetu miasta.

To budżet inwestycyjny – podkreślał dziś prezydent wskazując na to, że w ubiegłym roku wydatki majątkowe miasta wynosiły niespełna 80 milionów złotych. Tegoroczny wzrost to wynik planów inwestycyjnych, ale także przygotowań projektów.

Do najważniejszych zadań inwestycyjnych w przyszłorocznym budżecie można zaliczyć pierwsze przygotowania do budowy alternatywy wobec ulicy Jana Pawła II. W przyszłym roku ruszy budowa ulicy Szewskiej, niejako pierwszy etap tej inwestycji. W roku 2020 przy ulicy Wysokiej i Lisek mają powstać też zapowiadane odkryte baseny. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na wyłonienie ich wykonawcy nie przyniósł rozstrzygnięcia. Miasto nie daje za wygraną i liczy na to, że podobnie jak w przypadku przejścia podziemnego przy Radosnej, także i w tym wypadku uda się wyłonić firmę, która zmieści się w planowanym budżecie.

W przyszłym roku ruszą też prace budowlane na ulicy Celulozowej, gdzie staną 4 bloki z 288 mieszkaniami na wynajem. Ratusz zakłada, że koszt tej inwestycji zamknie się w kwocie 60 milionów złotych. Inwestycje nie ominą też przystani, przy ulicy Płockiej, gdzie w przyszłym roku mają ruszyć prace związane z jej rozbudową. Powstaną nowe pomosty, zbudowany zostanie wodny plac zabaw a w pobliżu pojawią się też domki campingowe.

Jak zapewnia ratusz, w budżecie znajdą się też środki na przygotowanie inwestycji, które miasto ma zamiar realizować w przyszłości. Chodzi tu zwłaszcza o wykonanie dokumentacji projektowej tunelu pod torami kolejowymi na Wienieckiej i tunelu pieszo-rowerowego, który połączy Park Sienkiewicza z bulwarami.

Według Marka Wojtkowskiego przyszłoroczny budżet, w formie jaką zaproponowano, można traktować jako sukces, z uwagi na słabnące wpływy do miejskiej kasy:

Rząd poprzez swoja politykę, powoduje, że te wpływy są znacznie mniejsze. Mam tu na myśli zwłaszcza politykę podatkową i wzrost płacy minimalnej – to jest bardzo ważny koszt – podkreśla prezydent – Musieliśmy tutaj dokonywać, nie chcę powiedzieć, że cudów, ale rzeczywiście niekiedy tak to wyglądało.

Na przyszłoroczny budżet mniej optymistycznie patrzą radni Prawa i Sprawiedliwości:

Czy ten budżet jest idealnie skrojony na nasze miasto? Mam wątpliwości – tłumaczy radny Krzysztof Kowalski – Będziemy dopytywać Pana Prezydenta, czy te zadania, które zostały wprowadzone, są rzeczywiście pilne i konieczne.

Radny precyzuje, że wątpliwości budzą zarówno przesunięcia w budżecie, jak i deklarowane w nim kwoty. Podaje przykład budowy fontanny, przy Teatrze Impresaryjnym, które to zadanie ma kosztować miasto milion złotych, podczas gdy na budowę odkrytych basenów przy Wysokiej ta kwota wynosi tylko 3,5 miliona złotych.

Podczas sesji radni zgodzili się też na proponowane przez ratusz podwyżki podatku transportowego i od nieruchomości. W górę idą też opłaty za parkowanie w centrum.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz